Ερυθρός Αστέρας - Ιγκοκέα 80-48: Περίπατος πριν τη «διαβολοβδομάδα»

Ο Μίλος Τεόντοσιτς.

Ο Ερυθρός Αστέρας δεν είχε κανένα πρόβλημα να διαλύσει την Ιγκοκέα για την ABA Liga (80-48).

Ο Μάικ Τόμπι ολοκλήρωσε το ματς του Ερυθρού Αστέρα απέναντι στην Ιγκοκέα με double double: 13 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν η προσφορά του στην εύκολη νίκη με σκορ 80-48.

Ο Αστέρας καθάρισε τη νίκη από την 1η περίοδο όταν και προηγήθηκε με 31-13. Τον Τόμπι ακολούθησαν οι Νταβίντοβατς (10π.) και Νέντοβιτς (9π.), με όλους τους παίκτες που αγωνίστηκαν, εκτός του Λάζιτς, να μπαίνουν στη λίστα των σκόρερ.

Στην 4η περίοδο η ομάδα του Σφαιρόπουλου έδωσε και αμυντικό ρεσιτάλ, περιορίζοντας την Ιγκοκέα σε ενεργητικό 4 πόντων (16-4). Για την ηττημένη πρώτος σκόρερ ήταν ο Νάκιτς με 12 πόντους.

Χρόνο συμμετοχής και μάλιστα σημαντικό (24:16) πήρε ο 18χρονος Νίκολα Τόπιτς (8π., 5 ασίστ), ο οποίος κλήθηκε πίσω από το δανεισμό του στην Μέγκα, λόγω της αποχώρησης του Σαμπάζ Νέιπιερ.

Στη «διαβολοβδομάδα» που ακολουθεί, την πρώτη για το 2024, ο Αστέρας αντιμετωπίζει τις Φενέρμπαχτσε (εκτός), Παρτίζαν (εντός).

Τα δεκάλεπτα: 31-13, 47-29, 64-44, 80-48.