Basket League, Κύπρος: Επάνοδος στις νίκες για την Ανόρθωση

basketleague2222
Η 11η αγωνιστκή της Basket League (14/12) ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ Λάρνακας να συνεχίζει το σερί των νικών της. Ευρεία η νίκη και για την Ανόρθωση που έδειξε χαρακτήρα απέναντι στην ΑΠΟΠ Πάφου.

ΑΕΚ Λάρνακας - ΕΝΠ (112-71)

Η ΑΕΚ βρίσκεται πλέον μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Basket League, έχοντας κάνει το απόλυτο με 5/5 νίκες.

Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 112-71 στο "Κίτιον" έχοντας ως κορυφαίο τον Μπράουν που σημείωσε 24 πόντους και πέντε ριμπάουντ. Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 52-39, 83-52, 112-71.

Απόλλων - ΠΑΕΕΚ (89-82)

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε ο Απόλλωνας, σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές για... γερά νεύρα.

Οι παίκτες του Δημήτρη Παπαδόπουλου πήραν τη νίκη με 89-82 επί της ΠΑΕΕΚ έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Ηλιάδη που πλησίασε το triple double.

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν ένα σερί πέντε πόντων και είχαν πάρει το μομέντουμ. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό με τον Απόλλωνα να καταφέρνει να πάρει το ροζ φύλλο ύστερα από βολές των Γουίλιαμς και Τζιλ.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 53-42, 65-62, 89-82

Ανόρθωση - ΑΠΟΠ (94-67)

Επιστροφή στις νίκες για την Ανόρθωση που μπόρεσε να πάρει εξ αρχής το προβάδισμα και να το διατηρήσει έως το τέλος της αναμέτρησης κόντρα στον ΑΠΟΠ.

Η ομάδα του Κωνσταντινίδη είχε ως κορυφαίο τον Χόρτον που πέτυχε 21 πόντους και έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους να πανηγυρίσουν την 7η νίκη τους στα τελευταία 10 παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 53-32, 76-49, 94-67.

@Photo credits: Associated Press, NIKOS SAVVIDES