Νετς - Μπακς 122-144: «Άστραψε» ο Αντετοκούνμπο, «βρόντηξε» το Μιλγουόκι (vid)

Οι Μιλγουόκι Μπακς (23-8) πήραν τη νίκη απέναντι στους λειψούς Μπρούκλιν Νετς (15-16) με 144-122 και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να καταγράφει 32 πόντους, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ.

Το φινάλε της αναμέτρησης βρήκε τους Μιλγουόκι Μπακς νικητές. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε μία από... εκείνες τις βραδιές. Στο όριο ενός εντυπωσιακού triple double (32π., 10 ριμπ., 8 ασίστ σε 30:27), με τον Κρις Μίντλετον να αποτελεί μία εξαιρετική συμπληρωματική δύναμη (27π., 10 ασίστ σε 31:41).

Όλα θα έπρεπε να ήταν πρίμα για τους Μπακς, σωστά; Οι Νετς, προερχόμενοι από την επικράτηση απέναντι στους Ντιτρόιτ Πίστονς, την ομάδα με το χειρότερο ρεκόρ και το ακόμη πιο άθλιο σερί ηττών, 27 - και ενώ ακολουθεί μία σειρά τεσσάρων εκτός έδρας αγώνων - αποφάσισαν να ξεκουράσουν παίκτες.

Κάπως έτσι, οι Σπένσερ Ντινγουίντι, Νικ Κλάξτον, Καμ Τζόνσον έμειναν εκτός, ενώ ο Μάικαλ Μπρίτζες συνέχισε το σερί των 423 συνεχόμενων αγώνων, ωστόσο αγωνίστηκε μόλις στην 1η περίοδο, ενώ ο Ντόριαν Φίνεϊ - Σμιθ μπήκε στο παρκέ μόνο στην 4η περίοδο.

Η διαφορά στο τέλος για τους Μπακς

Οι Μπακς ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, οι Νετς προηγήθηκαν μόλις με μέγιστη διαφορά τριών πόντων και αυτή στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Και όμως η διαφορά εκτοξεύτηκε στην τιμή των 20 πόντων (που κυμάνθηκε και η τελική) όταν πια το ματς μπήκε στο τελευταίο δωδεκάλεπτο.

Ουσιαστικά δύο επί μέρους ξεσπάσματα (9-2 το πρώτο στο τέλος της 3ης) επέτρεψαν στους Μπακς (οι οποίοι σούταραν 23/51 τρίποντα) να φτάσουν σε μία νίκη που μοιάζει μεν επιβλητική, αλλά στην πραγματικότητα ήρθε με κόπο.

Ο Κάμερον Πέιν πρόσθεσε 18, ο Μαλίκ Μπίσλεϊ 17 και ο Μπόμπι Πόρτις 14 για τους Μπακς (ο Λίλαρντ είχε 12 πόντους σε 28:57 με 3/9 τρίποντα, 1/1 δίποντο, 1/1 βολή), ενώ για τους Νετς ο Τζέιλεν Γουίλσον μέτρησε 21 πόντους, ο Τρέντον Γουότφορντ 17 και ο Ντένις Σμιθ Τζούνιορ 14 με 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-32, 59-66, 92-100, 122-144.