Το 4x4 δίνει... νταμπλ!

Γιώργος Βροντάκης

Ο Παναθηναϊκός θέλει να κάνει σήμερα το τέσσερα στα τέσσερα εντός έδρας, κάτι που όπως παρουσιάζει το gazzetta.gr, το έχει καταφέρει μόνο στις δύο σεζόν που πήρε το νταμπλ!

Οι πράσινοι τα τελευταία 12 χρόνια έχουν κατακτήσει δύο νταμπλ, το πρώτο τη σεζόν 2003-04 και το δεύτερο την αγωνιστική περίοδο 2009-10. Αξιοσημείωτο είναι πως και στις δύο χρονιές είχε ως δύναμη την έδρα του αφού ξεκίνησε κάνοντας το 4 στα 4!

Άσος ημίχρονο/άσος τελικό στον αγώνα Παναθηναϊκός-ΟΦΗ σε απόδοση 1.67 στην bwin.com

«Καρέ» με Κατσουράνη

Το 2003 ο Παναθηναϊκός επικράτησε στην πρεμιέρα της Ξάνθης με 1-0 χάρη σε τέρμα του Κωνσταντινίδη, στη συνέχεια νίκησε την Καλλιθέα με 3-1, τον Ιωνικό με 2-0, ενώ το καρέ συμπληρώθηκε με τη νίκη επί του Πανιωνίου (3-0)!

Το 2009, ο Παναθηναϊκός νίκησε και πάλι στην πρεμιέρα την Ξάνθη με 1-0 με γκολ του Κατσουράνη, μετά φιλοδώρησε τον Αρη με 2-1, τη Λάρισα με 4-0 και τον ΠΑΟΚ με 2-1, έχοντας τον «Κατσούρ» ως σκόρερ!

Δύο φορές στη δωδεκαετία!

Ας πάμε όμως και στο παρελθόν. Από τη σεζόν 1999-200, το τριφύλλι δεν έχει καταφέρει να κάνει το 4 στα 4 εντός έδρας παιχνίδια του, παρά μόνο τις δύο περιόδους που πήρε και τον τίτλο. Πάντως, αυτό μπορεί να το καταφέρει σήμερα με αντίπαλο τον ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ.

Stop από τη συμπρωτεύουσα

Οι πράσινοι από το 1999 ως το 2001 σταμάτησαν το... σερί τους σε ομάδα της Θεσσαλονίκης. Ο ΠΑΟΚ ήταν τη πρώτη σεζόν, όταν στη δεύτερη αγωνιστική πήρε το 1-1 και ο Αρης όταν το ματς στην έδρα του Παναθηναϊκού έληξε 2-2. Τη σεζόν 2001-02, ο ΠΑΟΚ έφυγε με το τρίποντο από την Αθήνα επικρατώντας στο τέταρτο εντός έδρας αγώνα του Παναθηναϊκού, με 2-1.

Το 2002-03, ο Παναθηναϊκός βρήκε τοίχο με την Προοδευτική. Η ομάδα του Κορυδαλλού την 1η Σεπτεμβρίου του 2002 νίκησε εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό με 1-0 χάρη σε γκολ του Πουλόπουλου, στην πρεμιέρα των πρασίνων στο γήπεδο τους.

Με το... αριστερό λόγω Ολυμπιακού

Οι πράσινοι δεν ξεκίνησαν με το δεξί στην έδρα τους και το 2005-06, αφού έχασαν από τον Ολυμπιακό με 2-0, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» και το 2007-08 πήραν λευκή ισοπαλία από τον «αιώνιο» αντίπαλο τους! Την περίοδο 2006-07, στο πρώτο ματς του Παναθηναϊκού μπροστά στον κόσμο του, ο Ιωνικός πήρε τη νίκη με 2-0!

Πάντως, το 2004 και το 2008, το σερί του τριφυλλιού έσπασε στο τρίτο εντός έδρας παιχνίδι με το Αιγάλεω (0-0) και τον Ηρακλή (2-2) να παίρνουν το «Χ» από τους πράσινους. Πέρσι, ήταν η Ξάνθη, η οποία στην πρεμιέρα της Super League πήρε το 1-1 από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο.