Ελλάδα - Βοσνία 68-44: Στην τρίτη θέση του EuroBasket U18 η Εθνική Νεανίδων αλλά δεν πανηγυρίζει την άνοδο

Ζιάκα

Με μία πολύ άνετη επικράτηση η Εθνική Νεανίδων επικράτησε 68-44 της Βοσνίας και πήρε την τρίτη θέση στο EuroBasket U18 Β' κατηγορίας.

Την τρίτη θέση στο EuroBasket U18 Β' κατηγορίας κατέκτησε με χαρακτηριστική άνεση η Εθνική Νεανίδων. Οι Ελληνίδες επικράτησαν στον μικρό τελικό της Βοσνίας με 68-44 με σπουδαία εμφάνιση από τις Χατήρα και Ζιάκα.

Αμφότερες σκόραραν από 18 πόντους, με την πρώτη να μετράει 5/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και τη δεύτερη 3/5 δίποντα αλλά και 4/6 τρίποντα. Ακολούθησε και η Φρειδερίκη Μπλιθικιώτη με 10 πόντους, την ώρα που η Ελλάδα μέτρησε συνολικά 9/26 τρίποντα και ισοπέδωσε την αντίπαλό της από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο.

Δυστυχώς για την Εθνική Νεανίδων, η τρίτη θέση δε συνοδεύεται με άνοδο στην πρώτη κατηγορία, μιας και η Πορτογαλία που βρέθηκε σε θέσεις υποβιβασμού θα διατηρηθεί στην κατηγορία ως διοργανώτρια του επόμενου τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 21-6, 35-21, 52-32, 68-44