Σλοβενία - Ελλάδα 62-66: Πάλεψε και πήρε την 7η θέση η Εθνική Εφήβων

Ο Λιοτόπουλος

Η Εθνική Εφήβων των 9 παικτών επικράτησε της Σλοβενίας με 62-66 και κατέκτησε την έβδομη θέση στο Eurobasket U18.

Νίκη στο φινάλε της στο Eurobasket U18. Η Εθνική Εφήβων κατάφερε να επικρατήσει της Σλοβενίας με 66-62 και να πάρει την έβδομη θέση στη διοργάνωση. Για την Ελλάδα δεν έπαιξαν οι τραυματίες Αβδάλας, Καλλιοντζής και Καμπερίδης για δεύτερο σερί ματς.

Κορυφαίος σκόρερ για την Εθνική Εφήβων ήταν ο Λιοτόπουλος που τελείωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Αμπόσι είχε 14 πόντους με 4 ριμπάουντ. Εξαιρετικός και ο Σαμοντούροβ για την ομάδα του Ζιάγκου με double double (10 πόντοι και 11 ριμπάουντ), 4 ασίστ, 4 μπλοκ. Από την άλλη πλευρά, ο Κρόφιλιτς το πάλεψε με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι δύο χώρες θα κοντραριστούν και στις 2 Αυγούστου, αλλά σε επίπεδο Ανδρών αυτή τη φορά μέσα στη Σλοβενία, ενώ στις 4 του ίδιου μήνα, η Εθνική μας θα παίξει με την παρέα του Ντόντσιτς στο ΟΑΚΑ στη γιορτή για τον Νίκο Γκάλη.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 32-40, 45-45, 62-66

Το ματς

Η Εθνική μας ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, ανεβάζοντας την απόδοση της προς το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου. Με το καλάθι του Λιοτόπουλου ξέφυγε με 28-36 στο 18'. Με το floater του Σαμοντούροβ η Ελλάδα έκανε το 30-40, λίγο πριν το ημίχρονο.

Οι Σλοβένοι αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τις δύο βολές του Πιρς, ένα λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Mε το τρίποντο του Ντιζντάρεβιτς οι Σλοβένοι πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 31', κάνοντας το 48-45. Ο Κομνιανίδης ευστόχησε για τρεις και έγραψε το 53-57 στο 36'. Ο Κρόφιλιτς μείωσε σε 56-59, τρία λεπτά για τη λήξη.

Ο Κομνιανίδης συνέχισε να δίνει λύσεις, κάνοντας το 58-62, όμως ο Τράταρ ισοφάρισε στο 38' για το 62-62. Ο Σαμοντούροβ σκόραρε για το 62-64, όμως έχασε δύο βολές στη συνέχεια. Ο Σαμοντούροβ πήρε το κρίσιμο ριμπάουντ, έβαλε δύο βολές και κλείδωσε το ματς.