Ούνικς Καζάν - Ερυθρός Αστέρας 65-62 (vid)

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ολοκλήρωσε την ολική επαναφορά για την Ούνικς Καζάν που επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 65-62 και πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη της στην EuroLeague.

Mετά το τεράστιο «διπλό» στην έδρα της Φενέρμπαχτσε, η Ούνικς Καζάν πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη της στην EuroLeague επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα στο Ταταρστάν κι ανατρέποντας το εις βάρος της 52-60 στα 4'01" για το φινάλε! Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν εκείνος που οδήγησε στη νίκη τους Ρώσους, με κρίσιμα καλάθια στα τελευταία λεπτά.

Ο αγώνας

Ο Όγκνιεν Κούζμιτς έδωσε λύσεις στην επίθεση του Ερυθρού Αστέρα, κάνοντας το 8-13 στο 5'13" με έμμεσο τρίποντο κι έχοντας 5 πόντους σε αυτό διάστημα. Η Ούνικς Καζάν αντέδρασε άμεσα, έκανε σερί 7-0 και προηγήθηκε με 15-13 στα 2'57" για το τέλος της πρώτης περιόδου. Παρ΄όλα αυτά, ο Λούκα Μίτροβιτς έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους ενώ ο Ουίλιαμς έκανε το 17-17 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη δεύτερη περίοδο, με τον Κούζμιτς να αποτελεί σταθερή αξία στην επίθεση των Σέρβων (26-29, 17'39") και τον Λάνγκφορντ να δίνει λύσεις στην ομάδα του Ευγκένι Πασούτιν.

Εν τέλει ο Ερυθρός Αστέρας πήγε στα αποδυτήρια 27-32, έπειτα από το τρίποντο του Μάρκο Σιμόνοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι του Ντέγιαν Ράντονιτς βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκαν με +10 (29-39, 22'47") με τον Κούζμιτς (10π.) όμως η Ούνικς Καζάν μάζεψε τη διαφορά σε 41-43 στο 30'. Ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με +8 (52-60) στα 4'01" για το φινάλε ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία κουβέντα τους και γύρισαν το ματς με μπροστάρη τον Λάνγκφορντ! Ο Αμερικανός σκόραρε 9 πόντους ως το τέλος, ανάμεσά τους και το μεγάλο τρίποντο με step back στα 16" για το τέλος, που έκανε το 63-62! Το τελικό σκορ έγραψε ο Μπάνιτς με 2/2 βολές.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κιθ Λάνγκφορντ σκόραρε τους 9 από τους 23 πόντους του (7/7 βολ., 5/14 δίπ., 2/5 τρίπ.) στα τελευταία 4' της αναμέτρησης στο Ταταρστάν για την Ούνικς Καζάν που κατέβασε 10 επιθετικά ριμπάουντ και έπαιξε πιεστική άμυνα στον Γιόβιτς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λάνγκφορντ ήταν ο go-to-guy παίκτης για την Ούνικς Καζάν. Τελείωσε το ματς ως πρώτος σκόρερ με 23 πόντους, ενώ είχε ακόμα 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 8 κερδισμένα φάουλ και μόλις 1 λάθος σε 34'58".

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Στέφαν Γιόβιτς έμεινε στο παρκέ για 22'10", έχοντας 3 πόντους με 0/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, συν 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το come-back της Ούνικς Καζάν στο τελευταίο τετράλεπτο που εκμεταλλεύτηκε το επιθετικό μπλακ άουτ των Σέρβων και έφτασε στη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Λατάβιους Ουίλιαμς άγγιξε το double-double με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 25'09".

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Ούνικς Καζάν το 20% στα τρίποντα (3/15), ο Ερυθρός Αστέρας την κατάρρευση στο τέλος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το μεγάλο τρίποντο του Λάνγκφορντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 27-32, 41-43, 65-62.