Αρμάνι Μιλάνο - Αναντολού Εφές 105-92

Στέλλα Παπαδοπούλου
Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν ανώτερη και δίχως να δυσκολευτεί επικράτησε της Αναντολού Εφές με +13 (105-92).

Η Αρμάνι Μιλάνο πήρε μικρή διαφορά στη δεύτερη περίοδο, τη διεύρυνε στη συνέχεια και προσφέροντας αρκετές θεαματικές φάσεις επιβλήθηκε της Αναντολού Εφές!

Η ιταλική ομάδα πήρε την τρίτη της νίκη στη EuroLeague κι άφησε την Εφές στο 2-4.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Μετά το... ντέρμπι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (13-13 στο 4') η Αρμάνι Μιλάνο προσπάθησε να ξεφύγει με τρίποντο του Χίκμαν (23-16), αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν της επέτρεψαν να διατηρήσει τη διαφορά. Αυτό που δεν κατάφερε σε εκείνο σημείο η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα το έκανε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Σερί 8-0 και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν γρήγoρα στο +9 (33-24 στο 23'). Η Εφές από τότε έμεινε πίσω στο σκορ και έβλεπε τη διαφορά ν' ανεβαίνει.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κρούνοσλαβ Σιμόν ήταν ο καλύτερος παίκτης του παρκέ! Ο Κροάτης γκαρντ πέτυχε 14 πόντους με 4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, μάζεψε 9 ριμπάουντ και έδωσε 8 ασίστ σε 27:58!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τάιλερ Χάνεϊκατ έμεινε στο παρκέ για 17:33 και με 5 πόντους με 2/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές ήταν αρκετά άστοχος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Όταν η Αναντολού Εφές μείωσε στους πέντε πόντους από τη γραμμή των βολών (55-50 στο 21') οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 10-1 (65-53 στο 23').

ΑΦΑΝΗΣ-«ΗΡΩΑΣ»: Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα έβγαλε αρκετές ωραίες φάσεις και σε 18:09 πέτυχε 13 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ και έδωσε 2 ασίστ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι φάσεις του αγώνα αρκετές, αλλά ο Αλεσάντρο Τζεντίλε έκλεψε την παράσταση με το τρελό τρίποντό του στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές ότι δεν κατάφερε ν' ανατρέψει την εικόνα της αναμέτρησης στο δεύτερο μέρος.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 55-49, 79-67, 105-92