Γαλατάσαραϊ - Ολυμπιακός 89-87 (vid & pics)

Η «τρίποντη» Γαλατάσαραϊ (1-5) έκανε... σεφτέ στην Ευρωλίγκα με την νίκη της (89-87) απέναντι στον Ολυμπιακό (3-3) ο οποίος μετά το πρώτο δεκάλεπτο δεν έπαιξε μπάσκετ περιοπής και το πλήρωσε. Σπουδαία εμφάνιση από Μπιρτς (16π., 11ρ.) και Μάντζαρη (19π., 7ρ.).

Με ένα καλό δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν αδύνατον να νικήσει στην Κωνσταντινούπολη, αλλά ακόμη κι έτσι είχε ένα σουτ για να πανηγυρίσει. Η Γαλατάσαραϊ με 13/22 τρίποντα και παίρνοντας δύναμη από τον κόσμο της, εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος των Πειραιωτών και πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στη φετινή διοργάνωση.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και χάρη στο εξαιρετικό διάβασμα και τον Κεμ Μπιρτς (16π., 11ρ. και απίστευτη άμυνα) που έκανε τα πάντα στο παρκέ, προηγήθηκε με 6-20 (7’). Οι παίκτες που μπήκαν από τον πάγκο και ιδιαίτερα ο Πάτρικ Γιανγκ δεν ήταν συγκεντρωμένοι. Ανόητα λάθη, βιαστικές επιλογές με αποτέλεσμα η Γαλατάσαραϊ να τρέξει σερί 19 αναπάντητων πόντων και να προσπεράσει (22-20, 13’).

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν απλοί παρατηρητές στο παρκέ σε αντίθεση με τους Τούρκους που μαζί με το φανατικό κοινό τους, φρόντισαν να αλλάξουν γρήγορα την εικόνα του ματς. Όταν ξαναπέρασαν στο παρκέ οι πρώτοι «5», φρόντισαν να δείξουν για δεύτερη φορά πώς παίζεται τα κανονικό μπάσκετ. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης (19π., 7ρ., 2ασ.) πήρε την σκυτάλη στο σκοράρισμα και με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη κατάφεραν να τρέξουν 8-0 σερί και να πάνε στα αποδυτήρια με -4.

Θα περίμενε κανείς από τους «ερυθρόλευκους» να μπουν με το… μαχαίρι στα δόντια, αλλά τέτοια αντίδραση είχαν πάλι οι γηπεδούχοι οι οποίοι με τρία σερί τρίποντα βρέθηκαν πάλι με διψήφια διαφορά πόντων υπέρ τους (53-40, 24’). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε εκ νέου να μειώσει τη διαφορά και με 5 πόντους από τα χέρια του Γιώργου Πρίντεζη, το κατάφερε (56-49, 27’). Μάλιστα ο Ματ Λοτζέσκι με το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι, έστειλε τη διαφορά ακόμη πιο κάτω (58-54, 29’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έμειναν ψύχραιμοι στις εξάρσεις των Πειραιωτών και εκμεταλλευόμενοι κάποιες κακές άμυνες, βρήκαν και πάλι τρόπο να πάνε στο +9 (70-61, 33’). Ο Ματ Λοτζέσκι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν μαγικός (πέτυχε και τους 15 πόντους σε αυτό το διάστημα), ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έκανε σαφέστατα καλύτερη δουλειά από τον Πάτρικ Γιανγκ και ο Ολυμπιακός επέστρεψε (70-68, 34’). Στο επόμενο δίλεπτο όμως τα πάτα έγιναν λάθος σε άμυνα κι επίθεση. Βιαστικά σουτ, καμία περιστροφή πίσω και με σερί 7-0 οι γηπεδούχοι πήγαν πάλι στο +9 (77-68, 36’). Οι Πειραιώτες με τον εκπληκτικό Μάντζαρη πλησίασαν πάλι την αντίπαλη ομάδα (81-77, 37’), και λίγο αργότερα ο αρχηγός του Ολυμπιακού με τρίποντο όταν η μπάλα «έκαιγε» μείωσε στον πόντο (85-84). Το τελευταίο λεπτό είχε δύο πόντους για κάθε ομάδα, από ένα λάθος, πολλές χαμένες βολές και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στη φετινή Euroleague.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Γαλατάσαραί σούταρε με 59% στα τρίποντα (13/22), είχε 3 περισσότερες ασίστ (20-17), 6 περισσότερα κλεψίματα (8-2) και 6 λιγότερα λάθη (7-13).

Όλα αυτά κάλυψαν τα 14 παραπανίσια ριμπάουντ του Ολυμπιακού (26-40).

Σημαντικότερο από τα στατιστικά είναι το διάστημα 7’ με 17’ όπου οι παίκτες που μπήκαν από τον πάγκο τα έκαναν μαντάρα έχοντας το μυαλό τους κάπου αλλού.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζάστιν Ντέντμον είχε 22 πόντους, ο Όστιν Ντέι 17 κι ο Τζον Ντίμπλερ 16. Οι τρεις τους συνολικά σούταραν 11/15 τρίποντα.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Πάτρικ Γιανγκ σα να μην έπαιξε. Τραγικός και τα 4:33 που έπαιξε ήταν πάρα πολλά. Δε βοήθησαν καθόλου επίσης οι Γκριν (2π. σε 9’) και Παπανικολάου (2π. με 1/6 σουτ, 5ρ. σε 25’).

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 70-68, η Γαλατά πέτυχε δύο καλάθια και φάουλ (αστόχησε στις βολές) κι ένα τρίποντο από τον Τζον Ντίμπλερ και η διαφορά ξαναπήγε στους 9 πόντους.

Στη συνέχεια με το σκορ στο 85-81 (39’) η άμυνα βγήκε και ο Βασίλης Σπανούλης με τρίποντο μείωσε σε 85-84 (49’’ πριν τη λήξη). Ο Μίτσοφ σκόραρε εύκολα, ο Γκιουλέρ έκλεψε τη μπάλα από τον Λοτζέσκι, αλλά αμέσως αντιστράφηκαν οι ρόλοι και η μπάλα κατέληξε στον Μάντζαρη. Ο διεθνής γκαρντ με 2/2 έκανε το 87-86 (12’’ πριν τη λήξη), ο Σινάν Γκιουλέρ τον μιμήθηκε (89-86 (11’’ πριν τη λήξη), ο Λοτζέσκι είχε 1/2 (89-87, 10’’ πριν τη λήξη), αλλά ο Μίτσοφ με 0/2 έδωσε ευκαιρία στον Ολυμπιακό, αλλά ο Τάιους έκοψε το τρίποντο του Πρίντεζη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Σινάν Γκιουλέρ σε 33:01 είχε 7 πόντους, 12 ασίστ, 4 ριμπάουντ και πολύ καλή άμυνα πάνω στον Σπανούλη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Σιναν Γκιουλέρ πέρασε εύκολα τον παίκτη του, είδε τον Μπιρτς να βγαίνει σωστά για βοήθεια, όμως πάσαρε στον σωστό χρόνο στον Άλεξ Τάιους ο οποίος κάρφωσε εντυπωσιακά για το 58-49..

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Γαλατάσαραϊ τις 16/24 βολές και ειδικά τις 1/4 στο τέλος.

Ο Ολυμπιακός τον τρόπο που έπαιξαν οι παίκτες που μπήκαν αλλαγή από το 7’ μέχρι το 17’.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 38-34, 63-57, 89-87