ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ρεάλ Μαδρίτης 91-90 (vid)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιβλήθηκε της Ρεάλ Μαδρίτης με 91-90 κι έκανε το 6/6 στην EuroLeague με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νάντο Ντε Κολό!

Οι Μαδριλένοι απείλησαν τους πρωταθλητές Ευρώπης με την πρώτη ήττα τους στην εφετινή διοργάνωση ωστόσο ο Ντε Κολό έπιασε σπουδαία απόδοση και οδήγησε την ΤΣΣΚΑ σε μια ακόμα νίκη. Από την άλλη πλευρά, η «Βασίλισσα» έπεσε στο 4-2.

Ο αγώνας

Το δίδυμο των Ρέγιες (4π., 2/2 δίπ.), Αγιόν (4π., 2/2 δίπ.) έδωσε λύσεις στην επίθεση της Ρεάλ Μαδρίτης που προηγήθηκε 6-12 στο 4'24". Ο Τεόντοσιτς μείωσε σε 8-12 όμως η «Βασίλισσα» έκανε σερί 9-0 με τους Ματσιούλις, Ντόντσιτς, Γιουλ κι έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (8-21, 6'19")! Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά όμως η Ρεάλ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 17-26 ενώ ο Ντόντσιτς είχε ήδη 4 πόντους, 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 κερδισμένα φάουλ και κανένα λάθος σε αυτό το διάστημα!

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 14-0 για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική της άμυνα και προηγήθηκε 31-26 με τον Φριντζόν, στα 5'28" για το φινάλε του ημιχρόνου στην Megasports Arena! H «ομάδα του στρατού» κυριάρχησε στη δεύτερη περίοδο (σ.σ. επιμέρους σκορ 32-12) και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 49-38 με μπροστάρη τον Ντε Κολό (18π.). Παρεμπιπτόντως οι Μοσχοβίτες είχαν 6 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο και κανένα στο δεύτερο, την ώρα που ο Σέρχιο Γιουλ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 1/7 τρίποντα!

Ο Ισπανός γκαρντ βρήκε ρυθμό στην επίθεση κι έδωσε σημαντικές λύσεις στη Ρεάλ Μαδρίτης, σκοράροντας πίσω από τα 6μ.75 και μειώνοντας σε 59-53 (25'25"), έχοντας 18 πόντους με 3/9 τρίποντα. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη άντεξε στην πίεση κι έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 73-68 ενώ ο Ράντολφ έριξε τη διαφορά στη μικρότερη τιμή της έπειτα από πολύ ώρα, μειώνοντας σε 73-70 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. To παιχνίδι είχε συγκλονιστικό φινάλε, αφού ο Αγιόν σκόραρε τέσσερις σερί πόντους και μείωσε σε 87-86 στα 25"!

Οι Μαδριλένοι έστειλαν τον Ντε Κολό στις βολές κι εκείνος έκανε το 89-86. Ο Νοτσιόνι αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια για τρεις κι εν συνεχεία ο Κουρμπανόφ διαμόρφωσε το 91-86 με 2/2 βολές, στα 12". Ο Γιουλ μείωσε σε 91-88 από τη γραμμή όμως αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις στο τέλος, ο Ματσιούλις μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και έκανε το τελικό 91-90.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Νάντο Ντε Κολό κι άντεξε στην πίεση της Ρεάλ στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι φιλοξενούμενοι μοίρασαν, μεν, 19 ασίστ όμως οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νάντο Ντε Κολό βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση και το επιβεβαίωσε ξανά κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Γάλλος γκαρντ είχε 28 πόντους με 9/9 βολές, 5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, συν 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 9 κερδισμένα φάουλ και 4 λάθη σε 26'51" συμμετοχής.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Οθέλο Χάντερ έμεινε στο παρκέ για 14'28", έχοντας 2 πόντους με 1/2 δίποντα, 1 λάθος και 4 ριμπάουντ σε 14'28".

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το comeback, μολονότι μείωσε σε 87-86 με τον Αγιόν,στα 25" για το τέλος. Η ΤΣΣΚΑ «κλείδωσε» τη νίκη από τη γραμμή των βολών με τους Ντε Κολό και Κουρμπανόφ

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Νικίτα Κουρμπανόφ... άγγιξε το double-double με 13 πόντους (4/4 βολ., 3/4 δίπ., 1/3 τρίπ.) και 8 ριμπάουντ σε 24'05".

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ τα 16 λάθη, η Ρεάλ το 25.8% στα τρίποντα (8/31).

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 49-38, 73-68, 91-90.