Δόξα Λευκάδας - Κύμη 84-81 (vid)

Η Κύμη στο 34' προηγήθηκε με 9 πόντους, αλλά η Δόξα Λευκάδας αντέδρασε και ανέτρεψε την κατάσταση παίρνοντας σημαντική νίκη με 84-81.

Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 70-76, ωστόσο κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση κι έφτασε σε μία μεγάλη νίκη, παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Κύμη να κλείνει το δεκάλεπτο στο υπέρ της 17-18. Η Δόξα Λευκάδας προηγήθηκε με 36-33 στο 17' όμως οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38-45 κι εν συνεχεία πήραν κεφάλι στο σκορ με 47-54. Σε εκείνο το σημείο η Κύμη μπλόκαρε επιθετικά, η Δόξα έκανε σερί 12-0 και προηγήθηκε με 59-54 στο 28'!

Παρ' όλα αυτά, οι παίκτες του Βασίλη Μπρατσιάκου ανέκτησαν το προβάδισμα (70-76 στο 33′) ενώ η Δόξα Λευκάδας δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με σερί 9-0, πήρε εκ νέου το προβάδισμα (79-76) στα 30" πριν το φινάλε. Η Κύμη προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι, με τον Σταμάτη να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του, αλλά δεν τα κατάφερε. Μάλιστα ο Μόργκαν αστόχησε σε σουτ τριών πόντων με τον δείκτη του σκορ στο 84-81 κι έτσι οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους στην Basket League.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: H Δόξα Λευκάδας σούταρε 24/37 δίποντα, μοίρασε 17 ασίστ και είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων!

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντέζμιν Ουέλς ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει η Δόξα κόντρα στην Κύμη. Τελείωσε το ματς με 26 πόντους (4/4 βολ., 8/12 δίπ., 2/3 τρίπ.), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 κερδισμένα φάουλ σε 35'14".

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάρτιν Πάλμπλαντ έμεινε στο παρκέ για 15', έχοντας 5 πόντους με 1/1 δίπ., 1/2 τρίπ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση της Δόξας Λευκάδας στα τελευταία δευτερόλεπτα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Σάνον Σκοτ είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 33'.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Δόξα τα 15 λάθη, η Κύμη ότι δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα ως το τέλος.