Ούνικς Καζάν - Μακάμπι 73-74 (vid)

Η Μακάμπι πανηγύρισε τη δεύτερη σερί νίκη της στην EuroLeague, επικρατώντας με 74-73 της Ούνικς Καζάν, με τον Σόνι Ουίμς να τελειώνει τη δουλειά στα τελευταία λεπτά!

Η Ούνικς Καζάν προηγήθηκε για πρώτη φορά στα 4'51" για το φινάλε του αγώνα με τη Μακάμπι όταν ο Βορόνοφ έκανε το 65-63 ωστόσο οι Ισραηλινοί αποκατέστησαν την... τάξη στο τέλος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ουίμς, παρά τις προσπάθειες του Κιθ Λάνγκφορντ να ανατρέψει την κατάσταση για τους γηπεδούχους.

Ο αγώνας

Ο Ντέβιν Σμιθ έδωσε λύσεις στην επίθεση της Μακάμπι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Ούνικς Καζάν, στέλνοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (10-20) στο 7'46" κι έχοντας 8 πόντους με 1/1 δίπ., 2/3 τρίπ. σε αυτό το διάστημα! Εν συνεχεία ο Πνίνι έστειλε τη διαφορά στο +13 (12-25, 8'58") ενώ η Μακάμπι έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 17-25. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έκαναν σερί 6-0 στις αρχές της δεύτερης περιόδου και μείωσαν αρχικά σε 23-25 ενώ ο Λάνγκφορντ σκόραρε για το 30-31 στα 3'53" για το φινάλε του ημιχρόνου στο Basket Hall.

Μάλιστα ο Αμερικανός σκόρερ έφερε το ματς στα ίσα (35-35, 17'48") όμως η «ομάδα του λαού» πήγε στα αποδυτήρια στο υπέρ της 38-41. Ο Λάνγκφορντ συνέχισε να σκοράρει για την Ούνικς Καζάν, οι πέντε σερί του Καϊμακόγλου έκαναν το 54-55 (28'44") ενώ ο Σίλεϊ έκανε το 54-61 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος. Ο Βορόνοφ έδωσε το προβάδισμα στην Ούνικς για πρώτη φορά στο ματς, κάνοντας το 65-63 στα 4'51" για το τέλος του αγώνα.

Το σερί των Ρώσων έφτασε στο 9-0 όταν ο Αντίποφ διαμόρφωσε το 67-63 όμως οι επιθετικές πρωτοβουλίες του Σόνι Ουίμς αποκατέστησαν την... τάξη για τη Μακάμπι (69-73). Από την άλλη πλευρά, ο Λάνγκφορντ αστόχησε για τρεις κι εν συνεχεία δέχτηκε ένα μεγαλοπρεπέστατο μπλοκ από τον Σμιθ, πριν διαμορφώσει το τελικό 73-74 με τρίποντο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι κατέβασε 33 ριμπάουντ αντί των 23 της Ούνικς Καζάν, σούταρε με 50% στα δίποντα (19/38) και είδε τον Ντέβιν Σμιθ να συνεχίζει τις εφετινές, θετικές εμφανίσεις του.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σμιθ ήταν ο κορυφαίος σκόρερ της Μακάμπι στο Basket Hall. Τελείωσε το ματς με 16 πόντους (2/2 βολ.,4/8 δίπ., 2/7 τρίπ.), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και κανένα λάθος σε 34'03".

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο σέντερ της Ούνικς, Άρτσιομ Παρακχούσκι, έμεινε στο παρκέ για 25'24" όμως δεν κατάφερε να βοηθήσει ουσιαστικά την ομάδα του Ευγκένι Πασούτιν. Είχε 5 πόντους με 1/1 βολή και 2/9 δίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Ούνικς Καζάν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 58-63 όμως έκανε σερί 9-0 και προηγήθηκε με 67-63 όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Σόνι Ουίμς σκόραρε κρίσιμους πόντους για τη Μακάμπι στα τελευταία λεπτά, όταν η Ούνικς προσπάθησε να ολοκληρώσει το comeback της.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Ούνικς το 60% στις βολές (9/15), η Μακάμπι τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 38-41, 54-61, 73-74.