Αρμάνι Μιλάνο - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 64-79 (vid)

Η ΤΣΣΚΑ παρατάχθηκε στο Mediolanum Forum χωρίς το δίδυμο των Τεόντσοσιτς, Ντε Κολό όμως επικράτησε εύκολα της Αρμάνι με 79-64! Επέστρεψε έπειτα από 8 μήνες ο Φρίλαντ.

Η «ομάδα του στρατού» ενημέρωσε επίσημα λίγες ώρες πριν από το τζάμπολ στο Μιλάνο ότι ο Μίλος Τεόντοσιτς ταλαιπωρείται από έντονες ενοχλήσεις στον αχίλλειο τένοντα κι έτσι ο Σέρβος γκαρντ προστέθηκε στο απουσιολόγιο του Δημήτρη Ιτούδη, πλάι στο όνομα του Νάντο Ντε Κολό. Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν είχαν στη διάθεσή τους το κορυφαίο δίδυμο γκαρντ στην EuroLeague όμως ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο β' ημίχρονο και πανηγύρισαν τη 10η νίκη τους σε 11 αγώνες στη διοργάνωση κόντρα στην Αρμάνι που έφτασε αισίως τις τέσσερις σερί ήττες, παρατάχθηκε χωρίς τον υπό παραχώρηση Αλεσάντρο Τζεντίλε κι έχασε τον Μίλαν Μάτσβαν με τραυματισμό στην τρίτη περίοδο.

Ο αγώνας

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεκίνησε τον αγώνα με βασικούς τους Κουλάγκιν, Φριντζόν, Τζάκσον, Χριάπα και τον Τζόελ Φρίλαντ, ο οποίος επέστρεψε στην αγωνιστική δράση έπειτα από οκτώ μήνες! Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Mediolanum Forum, με τον Χάινς να διαμορφώνει το 10-14 με 2/2 βολές και τον ΜακΛιν να δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στην Αρμάνι Μιλάνο, κάνοντας το 15-14 στα 2'19" για το φινάλε της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 23-21, με τον Ρίκι Χίκμαν να αναλαμβάνει επιθετικές πρωτοβουλίες στα τελευταία λεπτά.

Ο Ραντούλιτσα έστειλε τη διαφορά στο +6 (27-21) ενώ ο Κουλάγκιν διαμόρφωσε το 38-36 του ημιχρόνου με 2/2 βολές. Παρεμπιπτόντως, η Αρμάνι Μιλάνο έκλεισε το πρώτο 20άλεπτο με 18 ριμπάουντ αντί 13 της ΤΣΣΚΑ, σούταρε 11/19 δίποντα όμως είχε μόλις 2/11 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα προηγήθηκε 44-43 στο 22'33" ωστόσο η ΤΣΣΚΑ έκανε επιμέρους σκορ 16-3 και ξέφυγε στο σκορ με 47-59 (26'46") με τον Κουλάγκιν ο οποίος εξελίχθηκε σε ηγέτη των Ρώσων σε αυτό το διάστημα! Τα back2back τρίποντα του Τζάκσον εκτόξευσαν τη διαφορά στο +17 (55-72) για την ΤΣΣΚΑ που δεν απειλήθηκε ποτέ από τους γηπεδούχους κι έφτασε εύκολα στη νίκη με 79-64.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ ταξίδεψε με σημαντικές απουσίες στο Μιλάνο όμως σούταρε με 41.4% στα τρίποντα (12/29), μοίρασε 19 ασίστ αντί 14 της Αρμάνι, εκμεταλλεύτηκε τα 17 λάθη των γηπεδούχων κι ευτύχησε να έχει σε εξαιρετική βραδιά τους Τζάκσον, Κουλάγκιν.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντμίτρι Κουλάγκιν (14π., 5ριμπ., 2ασ., 1κλ.) και ο Άαρον Τζάκσον (14π., 4ριμπ., 5ασ.) ήταν οι ηγέτες της ΤΣΣΚΑ στη νίκη επί της Αρμάνι.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρακίμ Σάντερς δεν κατάφερε να βοηθήσει την Αρμάνι κόντα στους πρωταθλητές Ευρώπης. Έμεινε στο παρκέ για 21:35 έχοντας 4 πόντους με 2/4 βολές, 1/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 4 λάθη

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η ΤΣΣΚΑ βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική της άμυνα στις αρχές της τρίτης περιόδου, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά κι έκτοτε δεν απειλήθηξε ξανά από τους Ιταλούς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κόρι Χίγκινς τελείωσε το ματς με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 21'59".

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι τα 17 λάθη, η ΤΣΣΚΑ τα 8 επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων.

H ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Κουλάγκιν στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 38-36, 54-66, 79-64.