Γκραν Κανάρια - Βαλένθια 63-69

Γιάννης Σταυρουλάκης

Η Βαλένθια γύρισε από το -15 (32-17, 17'22"), επικράτησε της Γκραν Κανάρια με 69-63 και κατέκτησε το ισπανικό Supercopa με δυο μεγάλα σουτ του Έρικ Γκριν!

Η πρωταθλήτρια Ισπανίας άρχισε ιδανικά τις υποχρεώσεις της αφού κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς, επικρατώντας δύσκολα της Γκραν Κανάρια στον τελικό του Supercopa που διεξήχθη στην Gran Canaria Arena. Οι «πορτοκαλί» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 15 πόντους λίγο πριν από το τέλος του α' ημιχρόνου όμως η μεγάλη εμφάνιση του Φερνάντο Σαν Εμετέριο (18π.) στην τρίτη περίοδο και τα κρίσιμα καλάθια του Έρικ Γκριν στο φινάλε χάρισαν τον τίτλο στην ομάδα του Τσους Βιδορέτα.

Ο Αμερικανός πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού τελείωσε το ματς με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 λάθος, 1 κλέψιμο σε 30:05.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΠΑΝΙΑ Τελευταία Νέα