Ρόκετς – Κλίπερς 107-97

Ο Ντουάιτ Χάουαρντ φόρεσε ξανά το μανδύα του Superman και παρά το κακό εκτελεστικά βράδυ του Χάρντεν, οδήγησε τους Ρόκετς στην νίκη με 107-97 επί των Κλίπερς.

Ο σέντερ του Χιούστον τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους και 14 ριμπάουντ και οι Τεξανοί εκμεταλλεύτηκαν το τεράστιο προβάδισμα που πήραν από την πρώτη κιόλας περίοδο για να ρίξουν στο καναβάτσο το Λος Άντζελες. Με τον Μπίκερσταφ στον πάγκο να εκτελεί χρέη υπηρεσιακού, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με 26 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και ήταν στο +12 μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο.

Εκεί, πάτησαν ξανά το γκάζι και με ένα 8-2, έφεραν το σκορ στο 95-76, 7'30'' πριν το φινάλε, με τον Χάουαρντ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα, με ένα εντυπωσιακό κόψιμο στον Όστιν Ρίβερς και τον ίδιο να τελειώνει στο απέναντι καλάθι από την ασίστ του Τρέβορ Αρίζα. Οι βασικοί και από τις δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους και χωρίς να αλλάξει κάτι μέχρι το τέλος, πέρασε στα ψιλά και η κακή βραδιά -μία ακόμη φέτος- του Τζέιμς Χάρντεν, που παρά τους 18 πόντους του (10/10 βολές) τελείωσε με 4/13 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 38-17, 19-29, 26-25, 24-26