Τζαζ – Χιτ 98-83

Ο Γκόρντον Χέιγουορντ μπήκε άλλος άνθρωπος στο δεύτερο ημίχρονο και οι Τζαζ καθάρισαν τους Χιτ με 98-83, για να βάλουν τέλος στο αρνητικό τους σερί.

Ο φόργουορντ της Γιούτα πέτυχε 34 πόντους, 18 από τους οποίους στην τρίτη περίοδο (με 8/9 σουτ) και 9 στη σειρά για να δώσει στους γηπεδούχους το προβάδισμα και το τονωτικό που χρειάζονταν για να βάλουν τέλος στο σερί τους, που επεκτεινόταν στα τρία τελευταία ματς.

Το Μαϊάμι προσπάθησε να αντιδράσει στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, έφερε τη διαφορά στο -4, αλλά ένα 6-0 των Μορμόνων στο τέλος, επανέφερε την τάξη και τη διαφορά στο +10 (88-78). Ο Τρέι Μπερκ έφερε 11 πόντους από τον πάγκο και ο Ραούλ Νέτο 13, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ καριέρας του.

Για την ομάδα της Φλόριντα, ο Κρις Μπος τελείωσε με 24 πόντους και ο Γκόραν Ντράγκιτς με 16, ενώ ο Χασάν Ουάιτσαϊντ πρόσθεσε 10, πλάι σε 11 ριμπάουντ, αλλά οι παίκτες του Έρικ Σπολέστρα προδόθηκαν από τα τραγικά τους ποσοστά στο δεύτερο μισό, φτάνοντας μόλις το 30,4%.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-29, 26-20, 27-19, 26-15