Νταρουσάφακα - Ερυθρός Αστέρας 69-66 (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Νταρουσάφακα (1-4) πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Top 16 νικώντας τον Ερυθρό Αστέρα (3-3) με 69-66 χάρη σε τρίποντο του Εντέρ Αρσλάν.

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο και τα 40 λεπτά ήταν ντέρμπι, η Νταρουσάφακα πήρε την πρώτη της νίκη στο Top 16 επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 69-66.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς ήταν ισορροπημένο για δύο λόγους. Για τους γηπεδούχους ο Μεχμέτ Γιαγκμούρ είχε 10 πόντους με 2/2 δίποντα και 2/2 τρίποντα ενώ οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 60% στα δίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης παρά μόνο οι πρωταγωνιστές αφού τη σκυτάλη πήραν οι Ερντέν και Κίνζεϊ.

Κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου δύο σημαντικοί παίκτες των φιλοξενούμενων κάθισαν στον πάγκο. Τσίρμπες και Μίλερ με 4 φάουλ δε μπόρεσαν να βοηθήσουν όσο ήθελαν.

Οι λεπτομέρειες και η τύχη ήταν αυτές που έκριναν το ματς και σε αυτά το «κομμάτι» αποδείχθηκε καλύτερη η Νταρουσάφακα η οποία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Top 16.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι γηπεδούχοι ήταν οριακά καλύτεροι σε ορισμένες στατιστικές κατηγορίες όπως στα τρίποντα (31%-25%) και στα λάθη (16-19). Σημαντικό στοιχείο το γεγονός ότι φορτώθηκαν με 4 φάουλ στο τρίτο δεκάλεπτο Τσίρμπες και Μίλερ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σεμίχ Ερντέν σε 21:35 είχε 14 πόντους (5/9δ., 4/7β.), 6 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, ένα λάθος κι ένα κόψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπράνκο Λάζιτς σε 26:52 είχε 2 πόντους (1/4δ., 0/4τρ.), ένα ριμπάουντ και καμία ασίστ, τελειώνοντας με ranking -6.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Νταρουσάφακα 1:04 πριν τη λήξη αστόχησε σε δύο τρίποντα, ο Τζαμόν Γκόρντον πήρε ισάριθμα επιθετικά ριμπάουντ και ο Εντέρ Αρσλάν ευστόχησε για το 69-66. Ακολούθησαν άστοχα σουτ τριών πόντων από Λάζιτς και Γιόβιτς που βρήκαν... σίδερο.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι Τούρκοι την πρώτη τους νίκη στο Top 16 ενώ οι Σέρβοι το double double του Βλάντιμιρ Στίματς (11π., 10ρ.).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τίποτα σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που έχασαν μία ευκαιρία για 4η σερί νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 41-37, 55-54, 69-66