Κλίπερς - Ουόριορς 112-115

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψαν οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς, οι οποίοι ξεπέρασαν άμεσα την ήττα από του Μπλέιζερς και επιβλήθηκαν με 115-112 των Κλίπερς στο Λος Άντζελες.

Μία μόλις ημέρα μετά την συντριβή τους στο Πόρτλαντ από τους Μπλέιζερς, οι Πρωταθλητές Ουόριορς επέστρεψαν στις νίκες, φεύγοντας με το «διπλό» (115-112) από το Staples Center στην αναμέτρηση τους με τους Κλίπερς.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος, με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να τους βρίσκει στο +10 (63-53). Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και στη μεγαλύτερη του διάρκεια και το δεύτερο μέρος, με τους «Πολεμιστές» να φτάνουν το προβάδισμα τους ακόμα και στο +16 (108-92), 6 λεπτά πριν από το τέλος.

Ένα σερί 13-0 των γηπεδούχων στο τελευταίο δίλεπτο, αλλά και η απόσυρση των βασικών από την πεντάδα των Ουόριορς έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, με τους Κλίπερς να μειώνουν σε 115-112 στα 5.9” πριν από τη λήξη του αγώνα. Ο Ιγκουοντάλα έκανε λάθος στην επαναφορά μετά το τελευταίο ταίμ-άουτ, όμως ο Ουίλκοξ δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο μακρινό τρίποντο.

Ο Κλέι Τόμσον είχε 32 πόντους για τους νικητές, με τον Κάρι να τον ακολουθεί με 23 ποντους και 9 ασίστ, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν σημείωσε ακόμα ένα τριπλ-νταμπλ, μετρώντας 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Για τους ηττημένους, ο Κρόφορντ σημείωσε 25 πόντους, με τον Πολ να προσθέτει άλλους 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.