Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 72-65 (vid)

Με ένα καταπληκτικό παιχνίδι του Στράτου Περπέρογλου (20π., 6ρ.) η Μπαρτσελόνα επικράτησε τη Ρεάλ με 72-65 και διπλασίασε τις νίκες της επί των Μαδριλένων στο Top 16.

Με κορυφαίο τον Στράτο Περπέρογλου η Μπαρτσελόνα διπλασίασε τις νίκες της επί της Ρεάλ αφού νίκησε με 72-65 και πλέον ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία την προσπάθεια που κάνει να προκριθεί στα playoffs της Ευρωλίγκας.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ιδανικό για τους Καταλανούς και απογοητευτικό για τους Καστιγιάνους. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 25-4 υποχρεώνοντας τη Ρεάλ σε δύο αρνητικά ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε στο +25 (31-6), ωστόσο με ένα σερί 12-0 οι Μαδριλένοι πήγαν στα αποδυτήρια με πολύ καλύτερη ψυχολογία.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η κατάσταση άλλαξε ολοκληρωτικά. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν πάρα πολύ την πίεση στην άμυνά του, έτρεξαν όπως τους αρέσει και μείωσαν σε 52-51 λίγο πριν τη λήξη της περιόδου. Μάλιστα με με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου προσπέρασε ακόμη και με 6 πόντους (52-58, 31'). Μέχρι το τέλος το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, ωστόσο ένα επιθετικό κρεσέντο του Στράτου Περπέρογλου χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Αρχικά έπαιξε ρόλο το +25 που βρέθηκε πολύ νωρίς στο ματς κι το «γύρισε» η Ρεάλ.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα τρίποντα (40%-29%) και στα ριμπάουντ (48-36).

Η Ρεάλ υπερτέρησε στις ασίστ (9-13) και στις βολές (53%-75%).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Στράτος Περπέρογλου σε 34:46 είχε 20 πόντους (4/6δ., 2/7τρ., 6/9β.), 6 ριμπάουντ και 2 λάθη.

Πολύ καλός και ο Τόμας Σατοράνσκι με 17 πόντους (4/9δ., 3/4τρ.), 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρούντι Φερνάντεζ έπαιξε 18:42 και είχε 0/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 63-64 ο Στράτος Περπέρογλου σκόραρε σε έμμεσο τρίποντο και στην αμέσως επόμενη επίθεση ευστόχησε σε δύο βολές κάνοντας το 68-64 και ουσιαστικά έκρινε το ματς.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι το γεγονός πως πέτυχαν τρίτη σερί νίκη και έχουν σε ισοβαθμία τη Ρεάλ.

Οι φιλοξενούμενοι την προσπάθεια που έκαναν όταν βρέθηκαν πίσω με 25 πόντους διαφορά. Δεν υπάρχουν πολλές ομάδες οι οποίες θα επέστρεφαν.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Πολύ εύκολο. Η Μπαρτσελόνα την τρίτη περίοδο και η Ρεάλ την πρώτη.

Tα δεκάλεπτα: 25-4, 40-28, 52-51, 72-65