Φενέρμπαχτσε - Ρεάλ Μαδρίτης 100-78 (vid)

Η Φενέρμπαχτσε του Κώστα Σλούκα (2π., 6ασ.) διπλασίασε τις νίκες της επί της Ρεάλ με τον πλέον επιβλητικό τρόπο (100-78) και απέχει μία νίκη από το Final 4.

Η Φενέρμπαχτσε παρέδωσε δωρεάν μάθημα μπάσκετ στη Ρεάλ την οποία νίκησε με 100-78 και πλέον προηγείται 2-0 στη σειρά των playoffs με τα δύο επόμενα ματς όμως να γίνονται στη Μαδρίτη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ σε αντίθεση με τους Μαδριλένους οι οποίοι... δε μπήκαν καν στο γήπεδο. Από πολύ νωρίς η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με διψήφια διαφορά πόντων, αλλά μεγαλύτερη των 20 πόντων, όχι απλά των 10.

Η επίθεση των Τούρκων σμπαράλιασε την αστεία άμυνα της Ρεάλ με τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο να χάνουν 54-29 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ μπήκε παίζοντας επιθετική άμυνα με λάθος τρόπο, οι παίκτες του Λάσο εκνευρίστηκαν και η Φενέρ βρέθηκε στο +30 (74-44, 29').

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και άπαντες σκέφτονταν ήδη το Game 3 στη Μαδρίτη. Βέβαια η Φενέρ ανέβασε τη διαφορά στο +31 (91-60, 36') για να χαλαρώσει στο τέλος λόγω των πολλών αλλαγών.

Ο Κώστας Σλούκας (26:20) τελείωσε με 2 πόντους (1/2δ., 0/1τρ, 0/1β.), 6 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 λάθη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ τελείωσε με 25/42 δίποντα (ξεκίνησε με 16/17), 11/27 τρίποντα, έδωσε 11 περισσότερες ασίστ (22-11), 8 λιγότερα λάθη (7-15) και ανάγκασε τους Μαδριλενους σε συνολικό ranking 63.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Έκπε Ούντο (25 ranking) με 18 πόντους (7/9δ., 4/5β.) και 4 ριμπάουντ και ο Νίκολα Κάλινιτς (ranking 21) με 17 πόντους (8/9δ., 0/1τρ., 1/2β.), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Καλός και ο Ντίξον με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Πλην των Σέρχι Ροντρίγκεζ, Γιόνας Ματσιούλις και Λούκα Ντόνσιτς οι υπόλοιποι της Ρεάλ ήταν για κλάματα.

Χειρότερος όλων ο Γιουλ με 0/4 δίποντα και 1/4 τρίποντα.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Παραμάζωμα από το τρίτο λεπτό κι έπειτα. Η Φενέρ έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι το 2-0 και τις 22 ασίστ/7 λάθη.

Οι Ισπανοί τίποτα απολύτως.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι Τούρκοι συγκεντρώνονται στο επόμενο ματς σα να είναι η σειρά στο 0-0 ενώ η Ρεάλ ξεχνά το γεγονός ότι δε φάνηκε καν ανταγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 54-29, 66-48, 100-78