Γαλατάσαραϊ - Ερυθρός Αστέρας 83-85 (vid)

Ο Ερυθρός Αστέρας (1-1) πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Γαλατάσαραϊ (0-2) επικρατώντας με 83-85. Ρεκόρ καριέρας στην Euroleague ο Μάρκο Σιμόνοβιτς (23π.).

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν μπήκαν δυνατά στο παρκέ του Abdi Ipekci, προηγήθηκαν 7-1 με τον Τάιους κι εν συνεχεία ο Κοκσάλ έστειλε τη διαφορά στο +13, κάνοντας το 16-3 στα 5'02" για το τέλος της πρώτης περιόδου! Οι Τούρκοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική τους άμυνα, προηγήθηκαν 25-13 με τον Ντέι ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 30-17, με κορυφαίους σκόρερ τους Κοκσάλ (8π.) Ντέντμον (6π., 2/2 τρίπ.).

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στη συνέχεια, όταν οι Σέρβοι ολοκλήρωσαν ένα απίθανο comeback, έκαναν επιμέρους σκορ 5-19 και προηγήθηκαν 35-36 με τις 2/2 βολές του Γκούντουριτς, στο 25'! Ο Ερυθρός Αστέρας ισορρόπησε το παιχνίδι, περιόρισε αμυντικά τη Γαλατάσαραϊ, βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 με τον Σιμόνοβιτς (15π., 3/3 τρίπ.) και ισοφάρισε σε 47-47 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στην Κωνσταντινούπολη.

Ακολούθως ο Τάιους έκανε το 50-49 για τη Γαλατά όμως οι Σέρβοι έτρεξαν σερί 16-0 και προηγήθηκαν 50-65 με τον Κούζμιτς, στο 26'11"! Ο Τάιους μείωσε σε 52-65 κι εν συνεχεία ανέλαβε δράση ο Όστιν Ντέι, σκοράροντας τους επόμενους 15 πόντους της Γαλατάσαραϊ με 2/2 βολές, 2/2 δίποντα και 3/3 τρίποντα! Παρ' όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση και διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος της τρίτης περιόδου (67-69).

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως τα τελευταία λεπτά, όταν ο Γκιουλέρ έκανε το 83-80 στα 2'29" για το τέλος όμως ο Ερυθρός Αστέρας έκανε σερί 5-0 με τους Κούζμιτς, Γιόβιτς και πανηγύρισε τεράστια νίκη στην Κωνσταντινούπολη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Κλειστό παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη, εκεί όπου ο Ερυθρός Αστέρας πέτυχε την πρώτη νίκη του στην EuroLeague ανατρέποντας το εις βάρος του 83-80 στο 37'31". Ο Ντέι δεν κατάφερε να σκοράρει για τρεις σε «νεκρό» χρόνο και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να φύγουν από την Πόλη με το υπέρ τους 83-85.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάρκο Σιμόνοβιτς έκανε ρεκόρ καριέρας στην EuroLeague με 23 πόντους (3/3 βολ., 4/6 δίπ., 4/6 τρίπ.), ο Κούζμιτς ε΄χιε 11 πόντους κι 7 ριμπάουντ ενώ ο Στέφαν Γιόβιτς πρόσθεσε 14 πόντους, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Εμίρ Πρέλντζιτς έμεινε στο παρκέ για 23'09", έχονχτας 0/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ κι 1 λάθος.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το 5-0 σερί του Ερυθρού Αστέρα με τους Κούζμιτς, Γιόβιτς στα τελευταία 2'29" για το φινάλε.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Μίλκο Μπιέλιτσα (10π., 5ριμπ. σε 17'51") και Νέμανια Ντάνγκουμπιτς (9π., 3ασ.) έδωσαν σημαντικές λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης μεταξύ Γαλατάσαραϊ και Ερυθρού Αστέρα, ο Άλεξ Τάιους έκανε ένα μεγαλοπρεπέστατο μπλοκ στον Ντάνγκουμπιτς!

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Γαλατάσαραϊ επέστρεψε από το -15 (50-65, 26'11") όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ολική ανατροπή. Ο Ερυθρός Αστέρας τίποτα!

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 47-47, 67-69, 83-85.