Μπασκόνια - Ολυμπιακός 90-95 (vid & pics)

Σε ένα ματς απείρου κάλλους ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στη Βιτόρια επικρατώντας της Μπασκόνια (90-95). Εξωγήινος Σπανούλης (15π.,15ασ.), εκπληκτικοί Παπανικολάου (15π.), Μάντζαρης (17π.) και σπουδαία δουλειά Μπιρτς, Γκριν και Παπαπέτρου.

Σε ένα από τα θεαματικότερα παιχνίδια όλων των εποχών όπου οι παίκτες των δύο ομάδων δεν αστοχούσαν με τίποτα, ο Ολυμπιακός (3-1) νίκησε τη Μπασκόνια (2-2) στη Βιτόρια με 90-95. Οι Πειραιώτες πήραν πολλά πράγματα από όλους όσοι αγωνίστηκαν. Ο Σπανούλης τελείωσε με 15 πόντους και 15 ασίστ, ο Μάντζαρης με 17 (5/8τρ.), ο Παπανικολάου είχε 15, ο Μπιρτς ήταν συγκλονιστικός σε άμυνα κι επίθεση (8π., 8ρ.), το ίδιο κι ο Παπαπέτρου (5π. 5ρ. και απροσπέλαστος) ενώ ο Γκριν σκόραρε 13 πόντους όλους στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες έδιναν μικρή σημασία στις άμυνες τους ενώ ταυτόχρονα ξεδίπλωναν με εντυπωσιακό τρόπο την ποιότητα τους στην επίθεση. Τα τρίποντα έπεφταν «βροχή» ένθεν κι ένθεν με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί με 27-25. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σέιν Λάρκιν δημιούργησε πολύ μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό και με τους πόντους και με τις ασίστ του. Η Μπασκόνια προηγήθηκε με 40-31, ωστόσο σε εκείνο το σημείο (ξανά) ανέλαβε δράση ο Βασίλης Σπανούλης. Ο αρχηγός των Πρωταθλητών Ελλάδας τελείωσε το ημίχρονο με 12 πόντους και 8 ασίστ και μαζί με τον Κώστα Παπανικολάου (12π. Στο 20άλεπτο) ήταν οι λόγοι που μείωσαν τη διαφορά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Βασίλης Σπανούλης συνέχισε τα όργιά του και στο 28' έχοντας 15 πόντους και 15 ασίστ, έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 64-70. Οι γηπεδούχοι όμως δεν τα παράτησαν και με τους Χάνγκα και Λάρκιν έτρεξαν επιμέρους σκορ 10-2 και ξαναπήραν το προβάδισμα (74-72, 30').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα τρίποντα του Ολυμπιακού ήταν συνεχόμενα. Γκριν, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Χάκετ δεν αστοχούσαν με τίποτα πίσω από τα 6.75 και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 80-88 (35'). Η ηρεμία χάθηκε για ένα δίλεπτο, ωστόσο η άμυνα του Ολυμπιακού δεν άφηνε τη Μπασκόνια να μειώσει. Στο τελευταίο τρίλεπτο οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 87-90 και στη συνέχεια οι δύο ομάδες αστοχούσαν συνέχεια μέχρι που ο Έρικ Γκριν με υπέροχη σταυρωτή ντρίμπλα πέρασε τον Σενγκέλια ευστόχησε σε τρίποντο , κέρδισε και το φάουλ για το 87-94 (35'' πριν τη λήξη) βάζοντας βουλοκέρι στη σπουδαία νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Μικρές λεπτομέρειες χώρισαν τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός είχε 53.3% (16/30) στα τρίποντα και οι Βάσκοι 50% (12/24). Οι νικητές πήραν 9 περισσότερα ριμπάουντ (26-35) 11 εκ των οποίων ήταν επιθετικά.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βασίλης Σπανούλης σε 27:00 είχε 15 πόντους (1/1δ., 2/5τρ., 7/7β.), 15 ασίστ, 7 λάθη.

Ο Κώστας Παπανικολάου τελείωσε (22:27) με 15 πόντους (3/5δ., 2/4τρ., 3/4β.), 3 ριμπάουντ και σπουδαία δουλειά ενώ ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 17 πόντους (5/8τρ.) και 3 ριμπάουντ.

Από την Μπασκόνια ο Σέιν Λάρκιν είχε double double (14π.,11ασ.) και ο Τόρνικε Σενγκέλια 20 πόντους (5/11δ., 3/4τρ., 1/3β.) και 4 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γιάκα Μπλάζιτς μπορεί να πέτυχε 9 πόντους, αλλά εκτός από τα άσχημα στατιστικά του (4/10 σουτ) έπαιξε τραγική άμυνα πάνω στον Σπανούλη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 87-90 οι δύο ομάδες έχασαν από τρεις επιθέσεις και 36'' πριν τη λήξη ο Έρικ Γκριν με τρίποντο και φάουλ, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Τρομερή δουλειά έκαναν οι Κεμ Μπιρτς (8π., 8ρ.) και Ιωάννης Παπαπέτρου (5π., 5ρ. και εκπληκτικός στην άμυνα).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι μόνο το αποτέλεσμα αφού έπαιξαν καταπληκτικά. Οι φιλοξενούμενοι τις βιαστικές επιλογές στο τελευταίο τρίλεπτο, αλλά σε εκείνο το διάστημα... μίλησε η κούραση.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Να μας συγχωρέσετε, αλλά δεν γίνεται να διαλέξουμε μία ή δύο. Έγινα δεκάδες θεαματικές φάσεις, τάπες, καρφώματα. Τα πάντα όλα.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 52-47, 74-72, 90-95