ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ούνικς Καζάν 98-80

Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε της Ούνικς Καζάν με 98-80 κι έκανε το 4/4 στην EuroLeague, αφήνοντας την ομάδα του Κώστα Καϊμακόγλου χωρίς νίκη στον θεσμό.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Ούνικς κι έφτασαν εύκολα στη νίκη που τους διατηρεί αήττητους στην κορυφή της κατάταξης. Παρεμπιπτόντως, ο Μίλος Τεόντοσιτς απέδειξε ότι έχει περάσει την τέχνη της ασίστ σε άλλο επίπεδο, βγάζοντας μια απίθανη πάσα στον Κόρι Χίγκινς.

Tο δίδυμο των Βοροντσέβιτς, Κουρμπανόφ ηγήθηκε επιθετικά της ΤΣΣΚΑ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Ούνικς ωστόσο ο Λάνγκφορντ κρατούσε τους φιλοξενούμενους στη θέση του οδηγού, κάνοντας το 13-18 στο 7'03" κι έχοντας 9 πόντους με 2/3 βολές, 2/2 δίποντα και 1/2 τρίποντα σε αυτό το διάστημα! Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 10-2 με μπροστάρη τον Χίγκινς (10π.) κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 23-20.

Μάλιστα ο Κάιλ Χάινς έστειλε τη διαφορά στο +7 (34-27, 15'03") όμως η Ούνικς Καζάν αντέδρασε άμεσα, μειώνοντας σε 42-41 με τον Πανίν στα 1'13" για το φινάλε του ημιχρόνου στην Megasports Arena. Οι πρωταθλητές Ευρώπης επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους στην τρίτη περίοδο, κάνοντας επιμέρους σκορ 13-2 και μετατρέποντας το... εύθραυστο 47-43 σε 60-45 στο 24'! Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε 68-51 με τον Φριντζόν, ο οποίος διατήρησε την «ομάδα του στρατού» στο +17, κάνοντας το 80-63 στα 6'29" για το φινάλε.

Εν τέλει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε εύκολα με 98-80, κάνοντας το 4/4 στην EuroLeague κι αφήνοντας την Ούνικς χωρίς νίκη στη διοργάνωση. Έτσι πήγε... στράφι η μεγάλη εμφάνιση του Κιθ Λάνγκφορντ (36π.).

Tα δεκάλεπτα: 23-20, 47-43, 68-55, 98-80.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ανέβασε στροφές στην τρίτη περίοδο κι έφτασε εύκολα στη νίκη, χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά από την Ούνικς Καζάν που δεν κατάφερε να κρατήσει επαφή με το σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν πρώτος σκόρερ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας ενώ έκανε double-double με 16 πόντους και 10 ασίστ. Ο Κάιλ Χάινς βοήθησε επιθετικά με 10 πόντους ενώ ο Νάντο Ντε Κολό τελείωσε το ματς με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 21'56".

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λατάβιους Ουίλιαμς έμεινε στο παρκέ για 18:56, έχοντας μόνο 2 πόντους με 1/2 δίποντα, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο κι 1 λάθος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το ξέσπασμα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στις αρχές της τρίτης περιόδου, εκεί όπου η «ομάδα του στρατού» έκανε επιμέρους σκορ 13-2 και μετέτρεψε το... εύθραυστο 47-43 του ημιχρόνου σε 60-45 στο 24'!

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κόρι Χίγκινς βοήθησε επιθετικά την ΤΣΣΚΑ ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας 14 πόντους, 4 ριμπάουντ σε 14:45.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ τα 14 λάθη, η Ούνικς την εμφάνισή της στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η απίθανη ασίστ του Τεόντοσιτς στον Χίγκινς! Ο Σέρβος γκαρντ το... τερμάτισε!