Α' κατηγορία Κύπρου: Συνεχίζει το σερί η Ανόρθωση, άνετο πέρασμα της ΑΕΚ από τη Λεμεσό

εθα ανορθωση
Η 17η αγωνιστική της OPAP Basket League (3/2) ολοκληρώθηκε με την Ανόρθωση να συνεχίζει το σερί των καλών εμφανίσεων. Άνετα ο Κεραυνός απέναντι στον Αχιλλέα Καϊμακλίου, την ώρα που η ΑΕΚ Πετρολίνα έφτασε μία ανάσα πριν την κατοστάρα κόντρα στον Απόλλωνα.

Απόλλωνας - ΑΕΚ (98-77)

Την 13η νίκη της πέτυχε η Πετρολίνα ΑΕΚ επικρατώντας του Απόλλωνα με 98-77, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος ο Μπράουν με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με έξι πόντους (19-25), με επτά συνεχόμενους πόντους από τον Σιμιτζή η ΑΕΚ άνοιξε τη διαφορά στους 14 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν ακόμη πιο γερές βάσεις για την επικράτησή τους στο τρίτο δεκάλεπτο, κατά το οποίο ανέβασαν τη διαφορά κατά επτά πόντους (πέτυχαν 28 έναντι 21).

Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα κατά τη διάρκεια του τέταρτου δεκαλέπτου με τον Απόλλωνα να πετυχαίνει έναν πόντο περισσότερο (18-17), για να σχηματιστεί το τελικό 98-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 38-53, 69-81, 77-98

Κεραυνός - Αχιλλέας (85-58)

Με εντός έδρας νίκη με 85-58 επί του Αχιλλέα Καϊμακλίου ο Κεραυνός πήρε το 13ο ροζ φύλλο του. Kορυφαίοι για την ομάδα του Στροβόλου οι Τσάντλερ με 19 πόντους, 5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και Κρόκετ με 19 πόντους, 2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ. Οι γηπεδούχοι έφτιαξαν ένα σερί που κράτησε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, και ενίσχυσαν το προβάδισμά τους στο δεύτερο.

Οι παίκτες του Μιχάλη Κακιούζη μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με έξι πόντους του Κρόκετ (55-22), ενώ μέχρι το τέλος της περιόδου η διαφορά ήταν στους 24 πόντους με το σκορ στο 68-34, όπως σχηματίστηκε από το καλάθι του Κουμή στο 29'. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν κατά επτά πόντους αλλά δεν έφτασαν στην ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 49-22, 68-34, 85-58

Ανόρθωση - ΕΘΑ (93-62)

Με νικήτρια την Ανόρθωση ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο «Τ. Παπαδόπουλος – Ελευθερία». Η ομάδα της Αμμοχώστου, δίνοντας συνέχεια στις επιτυχίες του τελευταίου καιρού, έφθασε στη νίκη με σκορ 93-62 απέναντι στην ΕΘΑ. Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα ήταν ο Γιώργος Τρετιάκοβ (13 πόντοι, 3/4 βολές, 2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).

Στο τέλος της 3ης περιόδου, η «Κυρία» προηγήθηκε με 73-48.

Ήταν πολύ δύσκολο να άλλαζε κάτι ως προς το ερώτημα του ποιος θα ήταν ο νικητής μιας και η διαφορά ήταν αρκετά μεγάλη. Στις αρχές της 4ης περιόδου, η Ανόρθωση κρατούσε τη διαφορά σε επίπεδα άνω του +25, σύμμαχος της ήταν και το χρονόμετρο.

Εκμεταλλευόμενη και το γεγονός των περισσότερων λύσεων σε σχέση με την ομάδα της ΕΘΑ, λίγο μετά το 37`, προηγήθηκε με 89-61 και με τη λήξη του αγώνα, έφθασε στη νίκη με τελικό σκορ 93-62.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 31-44, 48-73, 62-93.

@Photo credits: SAVVIDES PRESS SPORTS PHOTOGRAPHERS LTD / NIKOS SAVVIDES