ΑΕΚ Λάρνακας - ΑΠΟΠ Πάφου 82-55: Εύκολη πρόκριση για του Λαρνακείς στον τελικό του Κυπέλλου και περιμένουν αντίπαλο

aek
Η Πετρολίνα ΑΕΚ Λάρνακας πέρασε εύκολα από τον ΑΠΟΠ Πάφου στον πρώτο ημιτελικό για το Final 4 του Κυπέλλου Ecommbx Basket League με τελικό σκορ 82-55 και περιμένει τον αντίπαλο της για τον μεγάλο τελικό.

Πετρολίνα ΑΕΚ Λάρνακας - ΑΠΟΠ Πάφου 82-55:

Η ΑΕΚ ήταν επιβλητική, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης, αλλά από το 6' και έπειτα η ομάδα της Λάρνακας με ένα γρήγορο τέμπο και με μεγάλη ευστοχία στις επιθέσεις της άνοιξε γρήγορα την διαφορά, η οποία παρέμεινε και για το υπόλοιπο της αναμέτρησης με την διαφορά των πόντων να ανεβαίνει ανά δεκάλεπτο.

Σταδιακά η διαφορά μεγάλωνε και γύρω στην μισή ώρα αγώνα, η διαφορά έφτασε στο +32 για την ΑΕΚ με σκορ 66-34. Με δέκα λεπτά να απομένουν και το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να είναι με 31 βαθμούς η διαφορά υπέρ της ΑΕΚ, ο αγώνας είχε αναδείξει ήδη νικητή.

Η Παφιακή ομάδα δεν το έβαλε κάτω θέλοντας να τελειώσει αξιοπρεπώς τον ημιτελικό προσπαθούσε συνεχώς να μειώσει την διαφορά, κάτι όμως που δεν επέτρεψε η ΑΕΚ και ο αγώνας τελείωσε με διαφορά 27 πόντων και τελικό σκορ 82-55.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:

25-17, 46-24, 69-38, 82-55.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Bishop 9, Hollingsworth 14 (2), Σιμιτζής 11 (1), Brown 14 (3), Μαντοβάνης 3, Adway 12, Πενταρής 2, Σιζόπουλος 15 (5), Λοϊζίδης 2, Τσουλούπας.

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Whitfield 13 (3), Perry 4, Rogers 23 (2), Δημητρίου 3 (1), Παπαδημητρίου 6 (2), Coleman 4, Σταύρου 2, Πορφυρίδης, Κουτσίδης, Χ` Βασίλης, Σάββα.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η σαρωτική ΑΕΚ Λάρνακας πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης ΑΠΟΕΛ - Κεραυνός στροβόλου, που ξεκινάει στις 19:30, επίσης στο Στάδιο «Τάσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία.