ΟΠΑΠ Basket League: Νίκη πρωτιάς για την Πετρολίνα ΑΕΚ κόντρα στην Ανόρθωση

μπασκετ κυπρος 21/4
Η Πετρολίνα ΑΕΚ επικράτησε με 88-76 της Ανόρθωσης στο «Κίτιον», στην 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΟΠΑΠ Basket League (21/4) και πλέον βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής (21/4) και τελευταίας για την β’ φάση, κερδίζοντας με 88-76 την Ανόρθωση, με τη νίκη αυτή να την φέρνει στην πρώτη θέση της κατάταξης.

Η γηπεδούχος ομάδα έκανε αρχή στον αγώνα με ένα καλάθι του Χόλινγκσγουορθ και δυο από τον Πάτον (6-0), με την Ανόρθωση να ισοφαρίζει σε 10-10 με τις βολές του Τάλτον 3,5 λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο 9' μετά από σερί οκτώ πόντων που ολοκληρώθηκε με τη βολή του Μπίσοπ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 20-12, ενώ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της περιόδου με τη βολή του Χόλινγκσγουορθ έγινε το 26-14, για να κλείσει το δεκάλεπτο με δυο βολές από τον Μουόσα (26-16).

Στο πρώτο ενάμιση λεπτό του πρώτου δεκάλεπτου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σερί οκτώ πόντων που έκλεισε με το λέι απ του Τρετιάκοβ για να γίνει το 26-22. Στη συνέχεια η ομάδα της Λάρνακας κρατήθηκε μπροστά στο σκορ, με τη διαφορά να παρουσιάζει αυξομειώσεις και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 45-41 μετά το καλάθι του Τέιλορ μισό λεπτό πριν από το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Στο 24΄το καλάθι του ίδιου έφερε τη διαφορά στον έναν πόντο (51-50), με τους «κιτρινοπράσινους» να ξεφεύγουν ξανά στη συνέχεια και μισό λεπτό πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου προηγούνται με διψήφιο αριθμό (64-54) μετά το τρίποντο από τον Σιζόπουλο.

Στο 27' τις δυο ομάδες χώριζαν τρεις πόντοι (75-72) μετά το δίποντο του Μουόσα, για να ακολουθήσει σερί επτά πόντων για την Πετρολίνα ΑΕΚ που ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του παιχνιδιού με το λέι απ του Χόλινγκσγουορθ απέκτησε ξανά διαφορά με διψήφιο αριθμό (82-72).

Με μισό λεπτό να απομένει το τρίποντο του Χόρτον έφερε τη διαφορά στους έξι πόντους (83-76), με τους γηπεδούχους με δίποντο του Μπράουν, δυο βολές του Χόλινγκσγουορθ και άλλη μία από τον Σιζόπουλο να παίρνουν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 88-76.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 45-41, 64-56, 88-76