Περιστέρι - Χάποελ Ιερουσαλήμ 75-77: «Μαχαιριά» Σμιθ, λύγισε στην παράταση (vid)

Νίκος Καρφής

Σε μια ματσάρα που κρίθηκε στην παράταση, η Χάποελ Ιερουσαλήμ επικράτησε με 77-75 του Περιστερίου Bwin χάρη σε μεγάλο τρίποντο του Σμιθ και μπήκε με το δεξί στη φάση των 16 του BCL.

Θρίλερ είχαμε στην πρεμιέρα της φάσης του 16 του BCL στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου. Τελικά το Περιστέρι Bwin ηττήθηκε στην παράταση με 77-75 από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ, αφού ο Σμιθ σκόραρε για τρεις, 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς.

Για την ομάδα του Καντζούρη ο Σμιθ είχε 22 πόντους με 6 ασίστ, ενώ στον αντίποδα ο Ντάνγκουμπιτς μέτρησε 13 πόντους, όσους ο Χαντς και ο Γουίλιαμς, ενώ ο Τόμπσον είχε 16 με 8 ριμπάουντ. Διπλός Ράγκλαντ με 10 πόντους και 12 ασίστ. Ο Γουίλιαμς με δύο βολές είχε στείλει το ματς στην παράταση

O Kασελάκης αποβλήθηκε στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου με αντιαθλητικό και τεχνική ποινή στην ίδια φάση.

Περιστέρι - Χάποελ Ιερουσαλήμ: Το ματς

To Περιστέρι Bwin μπήκε εξαιρετικά στο ματς, με τον Ντάνγκουμπιτς να γράφει το 7-0 με τρίποντο κόντρα στη Χάποελ. Ο Τόμπσον έκανε το 16-9 για την ομάδα του Σπανούλη. Με τον Ράγκλαντ, το Περιστέρι ξέφυγε με 10 πόντους για το 20-10 στο 7'. Ο Μήτρου Λονγκ σκόραρε για το 26-14 στο 9'.

Ο Χαντς επέστρεψε δριμύτερος από τον τραυματισμό του και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στη Χάποελ Ιερουσαλήμ, κάνοντας το 43-27 στο 17'. Η ομάδα του Καντζούρη κατάφερε να μειώσει με τον Λεμάρ για το 43-24, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Γουίλιαμς διαμόρφωσε το 46-36 στο ημίχρονο. Το Περιστέρι σούταρε με 16-23 δίποντα στο ημίχρονο.

H Xάποελ πλησίασε στους δύο πόντους χάρη στις βολές του Λεμάρ που έκανε το 54-52 στο 28'. Ο Κάρινγκτον ισοφάρισε για το 54-54, ένα λεπτό πριν τη λήξη της τριτης περιόδου, ενώ πέρασε μπροστά με τον Λεμάρ με επιμέρους 20-8 στην τρίτη περίοδο.

Ο Τσατσασβίλι σκόραρε από κοντά για το 54-59. Το ματς έγινε θρίλερ και ο Σμιθ έκανε το 62-66 στο 38'. Ο Γουίλιαμς έκανε λάθος στα 35 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Γουίλιαμς κέρδισε το επιθετικό φάουλ του Ράντολφ στα 16 δευτερόλεπτα. Ο Γουίλιαμς κέρδισε φάουλ στα 2.1 δευτερόλεπτα για το τέλος και ισοφάρισε για το 66-66.

O Σμιθ έγραψε το 66-71 στο 42'. O Γουίλιαμς ισοφάρισε σε 71-71. Ο Tζόνσον έκανε το 71-74 στο 44'. Ο Τόμπσον μείωσε σε 73-74, ενώ ο Ράγκλαντ έκανε το 75-74 στα 16 δευτερόλεπτα για το τέλος της παράτασης. Ο Σμιθ σκόραρε δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τρίποντο και .. σκότωσε την ομάδα του Σπανούλη.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 46-36, 54-56, 66-66, 75-77 (παρ.)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Χάποελ είχε 45 ριμπάουντ αντί 37 του Περιστερίου, ενώ είχε σε μεγάλη μέρα τον Σμιθ που έκρινε το ματς.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Σμιθ με 22 πόντους, 6 ασίστ και το σουτ νίκης.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Ρένφρο είχε 2 πόντους και ο Μ.ητρου Λονγκ είχε 4. Σίγουρα περίμεναν παραπάνω από τον εαυτό τους.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Τόμπσον είχε 16 με 8 ριμπάουντ, ενώ ο Γουίλιαμς είχε 13 πόντους με κρίσιμα σουτ και βολές, αλλά δεν έφταναν.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Λεμάρ με 11 πόντους και ο Χάνκινς με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 5/8 τρίποντα του Σπίντι Σμιθ.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Το Περιστέρι στις 27/1 υποδέχεται το Μαρούσι, ενώ η Χάποελ στις 28 Γενάρη κοντράρεται με τη Μπερ Σεβά.