Κολοσσός - ΑΕΚ 103-80: Ποδοπάτησε κάποιους που φορούσαν «κιτρινόμαυρες» φανέλες (vid)

Ο Κολοσσός με μία απίθανη εμφάνιση διέλυσε το... φάντασμα της ΑΕΚ με σκορ 103-80 και τον Άντριου Γκάουντλοκ να τελειώνει το ματς με 26 πόντους και 4 τρίποντα.

Ήταν πραγματικός Κολοσσός! Και ποδοπάτησε μία χείριστη ΑΕΚ Betsson, η οποία μόνο στην εμφάνιση της θυμίζει τη «Βασίλισσα» (103-80). Η ομάδα του Κούρο Σεγούρα έκανε σχεδόν τα πάντα σωστά, χτύπησε την ΑΕΚ κοντά στο καλάθι και την... αποτελείωσε όταν άρχισε να βάζει τα μακρινά σουτ.

Το δίδυμο Άντριου Γκάουντλοκ και Λούκα Μπραίκοβιτς (12 ριμπ.) μέτρησε 26 και 22 πόντους, αντίστοιχα, με την Ένωση να μην μπορεί να τους σταματήσει σε καμία στιγμή.

Μέσα σε όλα αυτά, η ομάδα του Ηλία Ζούρου δεν μπορούσε να καλύψει την αμυντική της αδυναμία, με την επίθεση, βλέποντας μόνο τον Τίλμαν να απειλεί.

Παράλληλα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να καλύψουν και τη διαφορά της ήττας από τον 1ο γύρο (93-74)!

Κολοσσός - ΑΕΚ: Το ματς

Ο Κολοσσός εμφανίστηκε διαβασμένος, μέχρι το τελευταίο κόμμα. Ήξερε που να χτυπήσει την ΑΕΚ Betsson και το έπραξε με κυνισμό. Στο δεύτερο ματς του Ηλία Ζούρου στον πάγκο της Ένωσης για την Stoiximan Basket League, οι «κιτρινόμαυροι» εμφάνισαν τα ίδια προβλήματα.

Χαμένο ριμπάουντ, λάθη και φυσικά μία άμυνα που δεν προσπαθούσε ιδιαίτερα. Δεν είναι μόνο οι 51 πόντοι των Ροδιτών στο πρώτο ημίχρονο. Είναι και ο τρόπος παραγωγής τους.

Ο Κολοσσός κατέβασε 11 επιθετικά ριμπάουντ, έλαβε 18 πόντους στη δεύτερη ευκαιρία. Σμπαράλιασε την Ένωση κοντά στο καλάθι (32 πόντους) και πήρε και 14 από τα 6 λάθη της ΑΕΚ.

Ο Άντριου Γκάουντλοκ ήρθε από τον πάγκο για να θυμίσει ότι είναι σκόρερ ολκής, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 14 πόντους (3/6 τρίποντα), ενώ ο Λούκα Μπραίκοβιτς - δίχως αντίπαλο - είχε 12 πόντους.

Τι έβαλε απέναντι η ΑΕΚ; Παρά τα 7 επιθετικά ριμπάουντ σημείωσε μόλις 3 πόντους στη δεύτερη ευκαιρία, «πέταξε» 7 βολές (10/17) και είδε μόνο τον Νάιτ να απειλεί (10π.).

Η ΑΕΚ δεν έδειξε καμία αντίδραση στην 3η περίοδο. Το γεγονός ότι κατάφερε να μειώσει στους 11 πόντους δεν μπορεί να λογίζεται ως... κατόρθωμα. Οι Ροδίτες, με ένα τρίποντο του απίθανου Γκάουντλοκ έφτασαν τη διαφορά στους 20 πόντους (64-44) με τον Κολοσσό να κυριαρχεί στα ριμπάουντ και την ΑΕΚ να μην παίζει άμυνα.

Όσο ο Κολοσσός σούταρε καλά από την περιφέρεια (4/7 τρίποντα) και είχε το... ατού των ριμπάουντ (19 αμυντικά - 14 επιθετικά), τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει.

Το σκορ μετά από 30 λεπτά, μπορούσε να αποτυπώσει αυτό ακριβώς που γίνεται στο παρκέ: 80-55!

Η ΑΕΚ έδειχνε ανήμπορη να ανατρέψει την κατάσταση, παρά τα απανωτά τάιμ άουτ του Ζούρου. Η μεγαλύτερη διαφορά έφτασε στους 29 πόντους, προτού ο Χόλινς, με ένα τρίποντο τη ρίξει στους 23 (4:02 πριν το τέλος).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο ξεκίνημα της 2ης, όταν ο Κολοσσός έκανε το 27-21, σε 51-36.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Άντριου Γκάουντλοκ είχε 26 πόντους και «εκτέλεσε» την ΑΕΚ όταν ο Κολοσσός πήρε τη διαφορά.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Άδικο να μπει μόνος ένας, μπαίνει όλη η Ένωση στην κατηγορία.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Τζάστιν Τίλμαν είχε 26 πόντους με 10/17 δίποντα και 1/1 τρίποντο (3/4 βολές).

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Λούκα Μπραίκοβιτς μέτρησε 22 πόντους (9/11 διπ., 4/5 βολές) και 12 ριμπάουντ. Πολύτιμοι και οι Περάντες, Πόλεϊ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Κολοσσός κατέβασε 41 ριμπάουντ, τα 15 επιθετικά.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ: Η ΑΕΚ είχε επικρατήσει με 93-74, άρα έχασε το πλεονέκτημα, μολονότι είχε επιβληθεί με +19.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η ΑΕΚ υποδέχεται τη Μούρθια για την 3η αγωνιστική του BCL (Τρίτη, 6/1, 19:30), ενώ ο Κολοσσός φιλοξενείται από την Καρδίτσα (10/2, 17:15).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-19, 51-36, 80-55, 103-80.