Παναθηναϊκός - Περιστέρι 93-88: Νικητής στην πρόβα... play off (vids)

Ο Παναθηναϊκός AKTOR μπορεί να αγχώθηκε, μπορεί το Περιστέρι bwin να στάθηκε εξαιρετικά στο ΟΑΚΑ ωστόσο η νίκη κατέληξε σε «πράσινα» χέρια με 93-88, σ' ένα ματς το οποίο αποτέλεσε την... καλύτερη πρόβα τζενεράλε ενόψει των play off με τη Μακάμπι και του Final Four για λογαριασμό των «κυανοκιτρίνων»

Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι το συγκεκριμένο ματς με το Περιστέρι ήταν... παραγγελιά για τον Παναθηναϊκό ενόψει των δύο πρώτων αγώνων με την Μακάμπι Τελ Αβίβ (23 και 25/4) στο ΟΑΚΑ για τα play off της Euroleague. Οι «πράσινοι» βρήκαν την ένταση που ήθελαν, την ανταγωνιστικότητα και παρά το γεγονός ότι αντιμετώπισαν το φάσμα της ήττας, στο τέλος βρήκαν τις λύσεις χάρη στην ποιότητα για να φτάσουν στην τελική επικράτηση.

Με αυτή τη νίκη «καθάρισαν» και μαθηματικά με την πρωτιά της κανονικής περιόδου, κάτι που ουσιαστικά ήταν τυπικό έως το τέλος και του γ' γύρου. Ουσιαστικά χρειάστηκαν τα μεγάλα σουτ των Ντίνου Μήτογλου (25π., 6ριμπ.) και Ιωάννη Παπαπέτρου (14π., 3/4τρ.) για να «καθαρίσει» ο Παναθηναϊκός με την υπόθεση της νίκης στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το Περιστέρι να παίρνει τα εύσημα για το εξαιρετικό πρόσωπο που παρουσίασε στο παρκέ από την αρχή έως και το τέλος του ματς.

Αν μη τι άλλο ήταν ένα ματς που απόλαυσαν και οι 10.000 και πλέον φίλοι των «πρασίνων» οι οποίοι βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ για να παρακολουθήσουν το παιχνίδι.

Το ματς: Παναθηναϊκός – Περιστέρι

Με τη... φόρα της πρόκρισης στο Final Fβour του BCL ξεκίνησε το ματς το Περιστέρι. Μετά το αρχικό 6-2 του Παναθηναϊκού «έτρεξε» δύο σερί! Συγκεκριμένα βρέθηκε να προηγείται με 6-11 στο τρίλεπτο του ματς, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 11-11 αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι με νέο 14-2 (!) έκλεισε το δεκάλεπτο στο +12 (13-25) έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους. Και αυτό λόγω του ότι οι «πράσινοι» είχαν 7 λάθη στην 1η περίοδο (για μόλις μία ασίστ) ενώ είχαν συνολικά 6 λάθη στο ντέρμπι που είχε προηγηθεί με τον Ολυμπιακό. «Πληγή» ήταν οι 6/12 βολές (0/4 ο Αντετοκούνμπο) ενώ το Περιστέρι είχε στο δεκάλεπτο 8/10 δίποντα και 6 κλεψίματα!

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι «πράσινοι» πάτησαν το πόδι στο γκάζι και με επιμέρους 13-2 μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (26-27) έχοντας δυναμώσει στην άμυνα και έχοντας πάρει πράγματα από Χουάντσο και Βιλντόζα. Μάλιστα είχαν την ευκαιρία και για το προσπέρασμα στο σκορ ωστόσο τα... λάθη έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους και έδωσαν την ευκαιρία για ένα νέο 6-0 του Περιστερίου για το +7 (26-33) στα μέσα του β' δεκαλέπτου. Με συνεχόμενα τρίποντα οι «πράσινοι» πλησίασαν εκ νέου στον πόντο (36-37 και 39-40 στο 18') αλλά δεν... μπορούσαν να προσπεράσουν.

Το ημίχρονο έκλεισε με το Περιστέρι να έχει προβάδισμα δύο κατοχών (41-45) και να στέκεται εξαιρετικά στο ΟΑΚΑ έχοντας βάλει (πολύ) δύσκολα στους γηπεδούχους. Στο πρώτο μισό του αγώνα, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε 14/22 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 2/2 βολές, 9-5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα και 5 λάθη, με τους Μήτρου-Λονγκ (10π.), Κασελάκη (8π.), Ρένφρο (8π.) και Λοβ (8π.) να είχαν ξεχωρίσει περισσότερο.

Μάλιστα ο Τζο Ράγκλαντ ήταν άποντος με 0/4 εντός παιδιάς, αλλά με 3 κλεψίματα και ισάριθμες ασίστ. Αντίστοιχα, ο Παναθηναϊκός είχε 5/11 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 13/21 βολές, 11-6 ριμπάουντ αλλά μόλις 8 ασίστ για 12 λάθη. Ο Ναν (9π.) ήταν ο πρώτος σκόρερ του ημιχρόνου για τον Παναθηναϊκό ενώ είχαν ακολουθήσει οι Παπαπέτρου (7π.) και Χουάντσο (5π.).

Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πετύχει αυτό που... έψαχνε για ένα ολόκληρο ημίχρονο. Δηλαδή να προσπεράσει στο σκορ. Και το έκανε με τρίποντο του Κώστα Σλούκα για το 49-48 στο 23'. Από εκείνο το σημείο και μετά άρχισε να αλλάζει και το μομέντουμ του αγώνα στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με τους «πράσινους» να προσπαθούν να ανακτήσουν τα ηνία της αναμέτρησης.

Μάλιστα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ και με ένα καλάθι διαφορά (54-52) ωστόσο το Περιστέρι βρήκε σκορ από τα 6.75 μέτρα δια χειρός Ντάνγκουμπιτς και Λοβ και κάπως έτσι πήρε εκ νέου προβάδισμα με 60-63 στο 28'. Και δεν έμειναν εκεί οι «κυανοκίτρινοι» καθώς το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπροστά στο σκορ με έξι πόντους διαφορά (61-67) έχοντας σταθερά τον έλεγχο του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +8 με την έναρξη της τελευταίας περιόδου (61-69 στο 31') αλλά έκτοτε οι «πράσινοι» άρχισαν να... βάζουν μπρος τις μηχανές και να «ροκανίζουν» την εις βάρος τους διαφορά. Μάλιστα βρέθηκαν για πρώτη φορά και στο +8 (82-74) στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου, με τον Μήτογλου να είχε ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του. Και πάλι. Το Περιστέρι έφερε το ματς στα ίσια (86-86) ένα λεπτό πριν από το τέλος, με τον Παπαπέτρου να ευστοχεί σε τρίποντο στα 35'' για το 89-86. Στα 26'' ο Αντετοκούνμπο έκοψε στα ίσια τον Ντάνγκουμπιτς σε προσπάθεια για τρίποντο ισοφάρισης και ο Ναν με 2/2 βολές στα 20'' έγραψε το 91-86.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο κρίσιμο τρίποντο του Παπαπέτρου στα 35'' για το 89-86 του Παναθηναϊκού και αμέσως μετά στο μπλοκ του Αντετοκούνμπο στον Ντάνγκουμπιτς σε προσπάθεια για τρίποντο ισοφάρισης στα 26'' πριν από το τέλος.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν ο καλύτερος παίκτης του παρκέ έχοντας 25 πόντους (σ.σ. οι 20 στο β' ημίχρονο) με 5/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 4 λάθη σε 30:33.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ουσιαστικά όλο το Περιστέρι έπαιξε πολυ καλά χωρίς να υστερήσει καάποιος.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου (14π.), ο Κέντρικ Ναν (20π.) και ο Λούκα Βιλντόζα (11π., 3/5τρ., 5ασ.)

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Γεμάτο ματς από τον Ρένφρο με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 15/26 τρίποντα του Παναθηναϊκού, τα +9 ριμπάουντ αλλά και το 63% στα δίποντα του Περιστερίου.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Παναθηναϊκός ξεκινάει τα play off της Euroleague και υποδέχεται στο ΟΑΚΑ (23/4, 20:30) την Μακάμπι Τελ Αβίβ για το Game 1 της σειράς, ενώ το Περιστέρι έχει μπροστά του το Final Four του BCL στο Βελιγράδι και τον ημιτελικό με την Τενερίφη (26/4, 19:00).

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 41-45, 61-67, 93-88.