Περιστέρι - ΑΕΚ 83-80

Κάτια Πετροπούλου

Το Περιστέρι πανηγύρισε μαζί με τον κόσμο του την μεγάλη επιστροφή στην Basket League, αφού κυριάρχησε της απογοητευτικής ΑΕΚ και νίκησε με 83-80, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Με χαρές και τραγούδια έληξε ο αγώνας του Περιστερίου με την ΑΕΚ στο «Ανδρέας Παπανδρέου».

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη επέστρεψαν στα «μεγάλα σαλόνια» με νίκη επί της «Βασίλισσας» (83-80) και στο τέλος έγιναν «ένα» με τον κόσμο.

Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού, αφού οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, με την ΑΕΚ να προσπαθεί για την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο. Πολλά τα παράπονα των φιλοξενούμενων για την διαιτησία (τεχνική στον πάγκο για διαμαρτυρία στο 33', μετά από παράβαση 8" των αντιπάλων).

Οι Αμερικανοί, μαζί με τον Βασιλόπουλο, ξεχώρισαν για το Περιστέρι, ενώ από την άλλη ο Μέις είχε 22 πόντους και 8 ασίστ, οι Ματσιούλις και Γκρίφιν από 13 και ο Λαρεντζάκης 12.

Το ματς

Ενώ η ΑΕΚ άρχισε δυναμικά στο ματς με καλάθι του Χάντερ και τρίποντο του Ματσιούλις (0-5, 2'), το Περιστέρι της πήρε τον... αέρα. Οι Αμερικανοί (Χάροου, Γκρέι) μαζί με τον Βασιλόπουλο έκαναν... πάρτι, και με σερί 9-0, πήραν προβάδισμα (16-11, 8'). Ο Αγραβάνης έβγαλε μια ωραία πάσα για τον Μπέντιλ, που περίμενε στην γωνία (19-13, 9'), για να μειώσει ο Γκρίφιν στο τέλος του δεκαλέπτου (21-17, 10').

Στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου, το Περιστέρι συνέχιζε ακάθεκτο (30-17, 15'), μέχρι που ο Σάκοτα έβαλε «στοπ» στο σερί των γηπεδούχων (30-20, 16'). Γιαννόπουλος και Μέις προσπάθησαν να ρίξουν την διαφορά (34-25, 17'), αλλά Γκρέι και Ντάνιελ έβαλαν το Περιστέρι στο +19 στο ημίχρονο (44-25, 20').

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να μειώσουν με τους Ματσιούλις, Γκρίφιν και Σάκοτα (52-37, 24'), αλλά η ομάδα του Πεδουλάκη συνέχιζε στον... τρελό της ρυθμό και κρατούσε διψήφια την διαφορά (67-47, 20').

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Μπάνκι προσπάθησαν για την ανατροπή (70-62, 35'), αλλά όσο πλησίαζαν (76-71, 32'), τόσο το Περιστέρι απαντούσε με καλάθια. Ο Γκρίφιν επισφράγισε το τελικό 83-80 με τρίποντο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι ήταν κυρίαρχο στα ριμπάουντ (37-27), πήρε περισσότερους πόντους μέσα στη ρακέτα (42) κι έδωσε περισσότερες ασίστ (18).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χάροου μέτρησε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Βασιλόπουλος είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ Μπέντιλ και Γκρέι σημείωσαν από 16 και 10 πόντους, αντίστοιχα.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Σάκοτα και Χάντερ δεν βοήθησαν την ομάδα τους.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η ψυχραιμία του Περιστερίου στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν η ΑΕΚ άρχισε να μειώνει. Οι παίκτες του Πεδουλάκη είχαν αποκτήσει τρομερή ψυχολογία και δεν θα έχαναν την νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ την άσχημη εικόνα και το γεγονός ότι δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή, το Περιστέρι τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-25, 67-47, 83-77.