Προμηθέας - Κύμη 94-61

Ο Προμηθέας Πατρών (5-2) προηγήθηκε με +35 στο 15' (46-11) κι εν τέλει επικράτησε της Κύμης (1-6) με το εκκωφαντικό 94-61.

Οι γηπεδούχοι έπιασαν... υψηλές ταχύτητες από τα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Κύμη, πραγματοποιώντας ασύλληπτη εμφάνιση στην πρώτη περίοδο και κάνοντας συντήρηση στη συνέχεια. Από την άλλη πλευρά οι Κουμιώτες παραμένουν καθηλωμένοι στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης, έχοντας μόλις μια νίκη έπειτα από επτά αγωνιστικές.

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας μπήκε με το... γκάζι πατημένο στο «Δ. Τόφαλος», παίζοντας με τη βελόνα στο κόκκινο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Κύμη και βάζοντας από νωρίς τις βάσεις της πέμπτης εφετινής νίκης στην Basket League. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 33-7, έχοντας 5/5 βολές, 11/19 δίποντα και 2/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ και κανένα λάθος σε αυτό το διάστημα απέναντι στους Κουμιώτες που μέτρησαν 3/10 σουτ εντός πεδιάς και 10 λάθη!

Ο Τέρελ Παρκς κουβάλησε τους γηπεδούχους μετρώντας 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 9:46 απέναντι στην Κύμη που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Προμηθέα. Στη συνέχεια ο Έλις εκτόξευσε τη διαφορά στο +35, κάνοντας το 46-11 στο 15'47" για τους Πατρινούς που πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 54-25. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στην τρίτη περίοδο όπου έκαναν επιμέρους σκορ 16-21 ωστόσο ο Προμηθέας έκανε συντήρησε στο φινάλε κι επικράτησε με 94-61, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από την εντός έδρας ήττα από τη Βίρτους Μπολόνια.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας Πατρών σούταρε 30/51 δίποντα, μοίρασε 34 ασίστ αντί 11 της Κύμης και υποχρέωσε τους φιλοξενούμενους σε 24 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Παρκς (22π., 12ριμπ.), Γερομιχαλός (21π., 5ριμπ.) και Έλις (14π.) κουβάλησαν επιθετικά τον Προμηθέα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζεικ Όντουμ μοίρασε 14 ασίστ και δεν έκανε λάθος σε 24:49 συμμετοχής!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο νεοαποκτηθείς Ρέτζιναλντ Χολμς της Κύμης είχε 1/8 σουτ εντός πεδιάς, 2 λάθη και 4 ριμπάουντ και 17:10.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Οι εντυπωσιακές επιδόσεις των Πατρινών στην πρώτη περίοδο, «κλειδώνοντας» από νωρίς το ροζ φύλλο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Κύμη το καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 33-7, 54-25, 70-46, 94-61.