Ρέθυμνο-Χολαργός 83-76

Το Ρέθυμνο (1-6) νίκησε τον Χολαργό (2-5) με 83-76 κάνοντας... σεφτέ στο πρωτάθλημα.

Το ντεμπούτο του Ζιάγκου στον πάγκο συνδυάστηκε με την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για το Ρέθυμνο αφού επικράτησε του Χολαργού με 83-76.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με 4/4 τρίποντα έχοντας για πρωταγωνιστές τους Φιτζπάτρικ και Γιάνκοβιτς με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 4-17 (5'). Οι Κρητικοί αντέδρασαν χάρη στον Χριστοδούλου και κατάφεραν να μειώσουν σε 20-16 (9΄).

Η παρουσία του Γλυνιαδάκη έδωσε μεγαλύτερη δυναμική στη ρακέτα προς όφελος του Ρεθύμνου, αλλά δεν ήταν ικανή από μόνη της να μειώσει ακόμη περισσότερο (25-31, 15'). Αυτό πάντως συνέβη λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον Μπρέισι να έχει 3/4 τρίποντα (37-39, 20').

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα ποσοστά των δύο ομάδων έπεσαν με αποτέλεσμα να μην βρίσκουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Ο Χολαργός ευστοχούσε στις βολές (συμπλήρωσε γρήγορα τα ομαδικά το Ρέθυμνο), από την άλλη ο Χριστοδούλου με 6 δικούς του πόντους έκανε το 54-49 (29').

Οι γηπεδούχοι είχαν ψυχολογία, τον έλεγχο του ρυθμού και κυρίως έπαιζαν καλή άμυνα εμποδίζοντας τον αντίπαλο να βρει σκορ. Ο Χολαργός όμως με τον Ντόρσεϊ να σκοράρει κατά ριπάς και τον Γιάνκοβιτς να βοηθάει μείωσε σε 61-60 (36'). Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τον Μπαρτ να ισοφαρίζει με τρίποντο στους 8 πόντους και στη συνέχει να αστοχούν Καμπερίδης, Σιγκούνας και Οκερέαφορ.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Ραζής ήταν κομβικός στο παρκέ και ουσιαστικά αυτός έκρινε το αποτέλεσμα και τη νίκη της ομάδας του.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές έπαιξαν καλύτερη άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, έδωσαν 6 περισσότερες ασίστ (15-9) κι έκαναν 5 λιγότερα λάθη (11-16).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κέβιν Μπρέισι Ντέιβις σε 24:21 είχε 18 πόντους (3/5δ., 3/5τρ., 3/4β.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντάνι Αγκμπελέσε σε 13:19 είχε 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 φάουλ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ανδρέας Χριστοδούλου είχε 13 πόντους, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 65-66, ο Φιτζπάτρικ ευστόχησε από τα 5 μέτρα (65-68 για να ακολουθήσει τρίποντο του Μπαρτ για την ισοφάριση. Στη συνέχεια χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες κι έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Καμπερίδης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων σε αντίθεση με τον Τζόνσον που έκανε το 77-73 κι έκρινε το αποτέλεσμα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο την κακή άμυνα της πρώτης περιόδου. Ο Χολαργός τα 16 λάθη και τις επιλογές στην παράταση.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εντυπωσιακά τάπα του Άαρον Τζόουνς στο 33' της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 37-39, 57-51, 68-68 (παρ.) 83-76