Άρης - ΑΕΚ 77-81

Κάτια Πετροπούλου

Η ΑΕΚ (6-2) επέκτεινε το νικηφόρο σερί τις σε όλες τις διοργανώσεις στο 7-0, αφού πέρασε από την έδρα του Άρη (2-6) με 81-77, για την 8η αγωνιστικής της Basket League. Στο «0» στο «σπίτι» τους οι γηπεδούχοι.

Οι «κίτρινοι» παραλίγο να... σοκάρουν την ομάδα του Λούκα Μπάνκι, αφού επέστρεψαν από το -13 (54-67, 33') κι έφτασαν μια «ανάσα» από την νίκη στο τέλος.

Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν ψύχραιμοι, νίκησαν με 81-77 κι επέκτειναν στο νικηφόρο σερί τους σε Ελλάδα και Ευρώπη στο 7-0. Επίσης, νίκησαν για πρώτη φορά στο «Παλέ» σε κανονική διάρκεια μετά το 2001 (80-86).

Παιχνίδι από παντού στη Novibet με κινητό και τάμπλετ.

Για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, που δεν είχε τον Ραμόν Χάρις, ο Λευτέρης Μποχωρίδης μέτρησε 24 πόντους και ο Λάκι Τζόουνς (που... ξύπνησε αργά) 15.

Απουσίες και για την ΑΕΚ, αφού δεν ταξίδεψαν για τη Θεσσαλονίκη οι Γιαννόπουλος, Καββαδάς και Ξανθόπουλος.

Το ματς

Ο Άρης προηγήθηκε με 8-2 (3') στην αρχή του ματς με 5 πόντους του Νταλό, αλλά η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με τρίποντα των Ματσιούλις - Τσαλμπούρη και καλάθι του δεύτερου (10-12, 5'). Το σκορ είχε γρήγορε εναλλαγές και ο Βεργίνης έκανε το 18-17 (10') πίσω από τα 6.75μ. Στην δεύτερη περίοδο οι «κίτρινοι» έτρεξαν ένα μικρό σερί 6-0 (από 19-20, 11' σε 25-20, 13'), ο Λαρεντζάκης ισοφάρισε (27-27, 15') και οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 6-0 μέχρι το ημίχρονο (33-39, 20').

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου Χάντερ και Γκρίφιν έβαλαν την ΑΕΚ στο +11 (33-44, 21'), με τους «κιτρινόμαυρους» να φτάνουν και στο 45-57 (28'). Οι επεμβάσεις, όμως, του Μποχωρίδη (6π.) και το τρίποντο του Χρηστίδη έβαλαν πάλι τον Άρη στο παιχνίδι (52-59, 29'), για να κάνει ο Ρόμπερσον το 52-61 (30').

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +13 (54-67, 33'), με τους Μποχωρίδη - Μπελ να μειώνουν με τρίποντα (60-67, 35'). Ο Τζόουνς κράτησε κοντά την ομάδα του (67-74, 38'), για να κάνει λίγο αργότερα σερί με τον «Μπόχω» και να φτάσουν στο 77-79 με 16 δευτερόλεπτα να απομένουν για το φινάλε. Εκεί, έκανε το 77-81 ο Σάκοτα με 2/2 βολές, με τον Τζόουνς να αστοχεί στη λήξη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ είχε σχέδιο στην επίθεση και εκμεταλλεύτηκε τα περισσότερα λάθη του Άρη, παίρνοντας 20 πόντους από αυτά. Ο Άρης βασίστηκε περισσότερο στην ατομική πρωτοβουλία και τον κράτησε στο παιχνίδι ο Λευτέρης Μποχωρίδης.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Βινς Χάντερ, Μάλκολμ Γκρίφιν και Τάιλερ Ρόμπερσον έδωσαν λύσεις στην ΑΕΚ, εκεί που η «Βασίλισσα» έκανε τη διαφορά και ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Μπορεί να μην ευστόχησε σε προσπάθεια, αλλά ο Σαντ - Ρος είχε εξαιρετική ανάγνωση των φάσεων, αυτό δείχνουν οι έξι ασίστ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Γκάρι Μπελ δεν μπήκε ποτέ στον ρυθμό του αγώνα και η πιο χαρακτηριστική φάση είναι το σουτ που φοβήθηκε στο τέλος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τι άλλο; Τα 13 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε η ΑΕΚ και η κυριαρχία της κάτω από το καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Άρης σημείωσε μεν 77 πόντους, αλλά η λειτουργία του στην επίθεση βασίζεται στην ατομική πρωτοβουλία, ενώ τα 17 λάθη είναι πολλά. Η ΑΕΚ είχε κακή λειτουργία στα τελευταία 90’’ βάζοντας τον Άρη στο παιχνίδι.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Βινς Χάντερ, μετά από την εξαιρετική πάσα του Γκρίφιν στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-39, 52-61, 77-81.