Λαύριο - Ήφαιστος 96-76: Υποβιβάστηκαν οι γηπεδούχοι παρά τη νίκη τους

Νίκος Καρφής

Το επικράτησε εύκολα με 96-76 του Ηφαίστου, αλλά υποβιβάστηκε στην Α2 σε συνδυασμό με τη νίκη του Ρεθύμνου κόντρα στον Άρη.

Στην Α2 θα παίζει την επόμενη σεζόν το Λαύριο.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 96-76 του Ήφαιστου, αλλά το Ρέθυμνο έκανε διπλό μέσα στο Αλεξάνδρειο επί του Άρη και έτσι κατάφερε να σωθεί.

Από την άλλη η ομάδα της Λήμνου θα κοντραριστεί με το Περιστέρι.

Το ματς

Το Λαύριο μπήκε εξαιρετικά στο ματς και κατάφερε να κάνει το 22-8 με τον Μπιούφορντ. Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν στο ματς και στο 13΄' είχαν κάνει το 38-17 με τον Μιλόσεβιτς.

Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο, αφού το Λαύριο εκτόξευσε τη διαφορά στο + 23 (57-34). H oμάδα του Σερέλη σούταρε με 8/12 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Μιλοσεβιτς.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κρατούν μια μεγάλη διαφορά, με τον Μιλοσεβιτς να γράφει το 73-53.

Το Λαύριο δεν αντιμετώπισε πρόβλημα μέχρι το τέλος, όμως η νίκη του Ρεθύμνου επί του Άρη, το έριξε στην Α2.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο έβαλε 96 πόντους, σούταρε με 12/24 τρίποντα, ενώ μοίρασε 22 ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μιλόσεβιτς μέτρησε 21 πόντους και ήταν ο κορυφαίος του ματς.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ουίγκινς μέτρησε μόλις ένα πόντο σε 14 λεπτά και δεν πήρε σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 76-53 και οι φιλοξενούμενοι δεν επέστρεψαν ποτέ μετά από αυτό.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μπιούφορντ με 15 πόντους και 15 ριμπάουντ

TI ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο δεν πετά κάτι από το ματς, αφού ουσιαστικά το διπλό του Ρεθύμνου και η απόφαση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ να μην κατέβει με την Κύμη, υπέγραψαν τον υποβιβασμό του. Ο Ήφαιστος το 39% εντός πεδιάς και το 68% στις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 57-34, 76-53, 96-76