ΑΕΚ - Προμηθέας 88-60: Τον... ισοπέδωσε! (pics & vid)

Μια νίκη μακριά από τους τελικούς! Η ΑΕΚ «ξέσπασε» κόντρα στον Προμηθέα και κάνοντας εκπληκτική τρίτη περίοδο, έφτασε στη νίκη (88-60) και το 2-1. «Έλαμψε» ο Γιορκ (23π.), τέταρτο ματς την Τετάρτη (05/06, 21:00) στην Πάτρα.

Η ΑΕΚ που όλοι ήξεραν... εμφανίστηκε!

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν καταιγιστική στην τρίτη περίοδο (38-15), ενώ έφτασε την διαφορά και στο +34 (85-51, 36'), για να πάρει μια άνετη νίκη και να κάνει το 2-1 στη σειρά.

Ο Γκέιμπ Γιορκ απέδωσε επιτέλους τα προσδοκώμενα και οι «κιτρινόμαυροι» ήταν πιο εύστοχοι αυτή τη φορά από τον αντίπαλό τους, ο οποίος υπέπεσε σε πολλά λάθη.

Αποθεώθηκε η πρωταθλήτρια ομάδα του Futsal στο ΟΑΚΑ.

Την Τετάρτη (05/06, 21:00, ERTSports) η ΑΕΚ έχει την ευκαιρία να τελειώσει τη σειρά στην Πάτρα και να περάσει στους Τελικούς.

Το ματς

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με δύο τρίποντα του Γιορκ (6-1, 3'), αλλά ο Προμηθέας ισοφάρισε με τον Λίποβι να «εκτελεί» (6-6, 4'). Οι «κιτρινόμαυροι» εκεί έτρεξαν ένα σερί για το 13-6 (5') και στην συνέχεια ένα ακόμα (6-0), για το 19-11 του δεκαλέπτου, με τους Χάντερ και Γιορκ να δίνουν λύσεις. Οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +12 με τους Λαρεντζάκη - Εμπάκουε, αλλά οι Πατρινοί συνέχιζαν να σκοράρουν από την περιφέρεια (25-17, 15'). Ο Θίοντορ έφτασε στο 34-19 (17'), ο Σαλούστρος έδωσε βοήθειες (34-24, 19') και ο Σαντ-Ρος έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 36-27 (20').

Ο Τζέιμς... συνήλθε στην τρίτη περίοδο και ο Γιορκ βρήκε τον... χαμένο του εαυτό, για να φτάσει η ΑΕΚ στο +21 (55-34, 25'). Ο Χάντερ ήταν εκπληκτικός για ακόμα μια φορά και, μαζί με τους προαναφερθέντες, η διαφορά ανέβηκε (67-37, 28'), για την πάει ο Ξανθόπουλος στο +32 με buzzer beater πίσω από το κέντρο του γηπέδου (74-42, 30')! Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα μικρό σερί (76-49, 33'), αλλά οι «κιτρινόμαυροι» συνέχιζαν με... σπασμένα τα φρένα (85-51, 36') κι έφτασαν στη νίκη (88-60, 40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ ήταν πιο εύστοχη, πήρε περισσότερα ριμπάουντ και σκόραρε 48 πόντους στη ρακέτα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκέιμπ Γιορκ χρωστούσε ένα καλό παιχνίδι και σκόραρε 23 πόντους (5/8τρ.), ενώ έδωσε 3 ασίστ κι έκανε 3 κλεψίματα.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Χάντερ είχε 16 πόντους και ο Σάκοτα 11.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κασελάκης είχε 0/6 σουτ και οι Παρκς - Μέιερ δεν βοήθησαν στον χρόνο που τους δόθηκε.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η ΑΕΚ ήταν τρομερή στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους 38-15 έθεσε τις βάσεις για τη νίκη!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ το... ζόρι που τράβηξε πάλι στην αρχή, ο Προμηθέας τα 9/25 σουτ (4/12δ.) στο 20' και τα 21 λάθη συνολικά.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Χάντερ στον αιφνιδιασμό, μετά το κλέψιμο από τον Κασελάκη (10-6, 5') και το buzzer beater του Ξανθόπουλου στην τρίτη περίοδο!

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 36-27, 74-42, 88-60.