Προμηθέας - Κολοσσός 81-80: Πήρε τη ματσάρα πριν από τη Βίρτους! (vid)

Ο Προμηθέας επικράτησε του Κολοσσού με 81-80 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στην Πάτρα και πλέον στρέφεται στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Βίρτους Μπολόνια για το EuroCup (22/10).

Οι Πατρινοί προηγήθηκαν με +8 στα 2:06 για το φινάλε (78-70) όμως οι Ροδίτες έκαναν την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσουν και μείωσαν στον πόντο (78-77) στα 26"! Παρ' όλα αυτά, δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν τo μεγάλο comeback αφού το μακρινό τρίποντο του Μπρέιζελτον δεν βρήκε στόχο κι έτσι ο Προμηθέας ανέβηκε στο 3-1 στην κατάταξη ενώ ακολουθεί η σπουδαία αναμέτρηση με τη Βίρτους στην Πάτρα.

Ο αγώνας

Ο Κολοσσός Ρόδου βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους Μπρέιζελτον, Τζάκσον (12-15, 5:42) όμως ο Προμηθέας Πατρών απάντησε με σερί 9-0 για το 21-15 με τον Κασελάκη, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 21-17. Ο Έλις σκόραρε για το +5 των γηπεδούχων (23-17) όμως οι Ροδίτες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα τους και προηγήθηκαν με 31-38 στο 16:45 με τον Ντάνιελς!

Μάλιστα ο Αγκμπελέσε ανέβασε τη διαφορά στο +9 (33-42, 18:14) για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 39-45, κλείνοντας τη δεύτερη περίοδο με επιμέρους σκορ 18-28! Σε αυτό το διάστημα οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 50% στο τρίποντο (6/12) και είχαν ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Τζάκσον (14π.). Ο Κολοσσός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό (53-61, 26:21), ο Προμηθέας προσπάθησε να ισορροπήσει όμως οι Ροδίτες άντεξαν στην πίεση και προηγήθηκαν με 58-64 στο 30'.

Οι Πατρινοί έκαναν το comeback στο τέταρτο δεκάλεπτο, έτρεξαν επιμέρους σκορ 20-6 και προηγήθηκαν με 78-70 με τις 2/2 βολές του Μπαμπ στα 2:06 για το τέλος. Ο Κολοσσός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, απάντησε με σερί 7-0 και μείωσε σε 78-77 με το layup του Τζάκσον στα 26"! Ακολούθως ο Χολ έκανε το 79-77 με 1/2 βολές, ο Μπρέιζελτον επέλεξε το μακρινό σουτ όμως αστόχησε, ο Μπαμπ έγραψε το 81-77 με 2/2 βολές και ο Μπρέιζελτον σκόραρε για τρεις, κάνοντας το τελικό 81-80.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας πέτυχε 22 πόντους από λάθη αντιπάλου αντί 6 των φιλοξενούμενων, σούταρε με 57% στο δίποντο και μοίρασε 22 ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Μπαμπ (22π.) και Αγραβάνης (17π., 5ριμπ.) ηγήθηκαν των Πατρινών.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάικ Μπρούσεβιτς του Κολοσσού έμεινε στους 2 πόντους με 1/4 σουτ εντός πεδιάς και 1 ριμπάουντ σε 21:25.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λίποβι βοήθησε τον Προμηθέα με 5 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση του Προμηθέα όταν ο Κολοσσός μείωσε στον πόντο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τα «νεκρά» διαστήματα.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 39-45, 58-64, 81-80.