Περιστέρι - Λάρισα 101-63: «100άρα» με 18/27 τρίποντα! (vid)

Το Περιστέρι winmasters επικράτησε εύκολα της Λάρισας με σκορ 101-63 στο ντεμπούτο του Νίκου Παπανικολόπουλου στην ομάδα των δυτικών προαστίων, σουτάροντας 18/27 τρίποντα.

Έπειτα από τη αποχώρηση του Ηλία Ζούρου και των αντιδράσεων που προκλήθηκαν λόγω της απόφασης της διοίκησης της ΚΑΕ να ολοκληρώσει πρόωρα τη συνεργασία της με τον Έλληνα προπονητή, το ζητούμενο για το Περιστέρι είναι να ξαναβρεί την ηρεμία, με δεδομένο μάλιστα ότι επιστρέφει στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του την επόμενη εβδομάδα. Οι «κυανοκίτρινοι», λοιπόν ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο των Θεσσαλών και ανέβηκαν στο 7-2 στην κατάταξη.

Ο αγώνας

Η Λάρισα προηγήθηκε με 7-8 στο 3:15 κι εν συνεχεία παραδόθηκε στην ανωτερότητα των γηπεδούχων που έκαναν σερί 13-0 (20-8, 5:55) κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 27-18. Ο Τζάστιν Γκρέι σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι ανέβασε τη διαφορά στο +19 (48-29) λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο κλειστό της Τζον Κένεντι ενώ το Περιστέρι winmasters πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 51-32. Οι παίκτες του Παπανικολόπουλου βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα τους (77-50, 30'), δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα κι έφτασαν στη νίκη με το επιβλητικό 101-63.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75, κυριάρχησε στα ριμπάουντ (35-23) και μοίρασε 28 ασίστ αντί 13 των Θεσσαλών.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Στίβεν Γκρέι ηγήθηκε επιθετικά του Περιστερίου με 20 πόντους και 6/7 τρίποντα ενώ ο Γιανίκ Μορέιρα άγγιξε το νταμπλ - νταμπλ με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χάμιλτον της Λάρισας είχε 4 πόντους με 1/4 σουτ εντός πεδιάς, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 16:04.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ουίλιαμ Χάτσερ βοήθησε το Περιστέρι με 8 πόντους, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 15:33.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Περιστέρι τα 15 λάθη, η Λάρισα την κακή απόδοση στο πρώτο μέρος που επέτρεψε στους γηπεδούχους να χτίσουν από νωρίς διαφορά ασφαλείας.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 51-32, 77-50, 101-63.