Ιωνικός - Περιστέρι 100-95: Μπαρτ και Χαραλαμπόπουλος πήραν τη ματσάρα

Ο Ιωνικός επικράτησε του Περιστερίου με 100-95 σε ματς που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση. Ο Μπαρτ σταμάτησε στους 35 πόντους και ο Χαραλαμπόπουλος στους 19 με κρίσιμο εύστοχο τρίποντο.

Ο Ιωνικός Νικαίας χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να κάμψει την αντίσταση του Περιστερίου με 100-95 με τον Μπαρτ να κάνει τρομερή εμφάνιση (35π.) και τον Χαραλαμπόπουλο να ευστοχεί στο πιο κρίσιμο σουτ του ματς.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν λίγο καλύτερα και με τους Μαυροκεφαλίδη και Λόρενς να σκοράρουν προηγήθηκαν με 19-13 (7’), ωστόσο Βασιλόπουλος και Μόουζες απάντησαν σε σύντομο χρονικό διάστημα (23-22, 9’).

Η αμφίρροπη εικόνα του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Τζόουνς βοήθησε στο σκορ τον Μαυροκεφαλίδη, όμως οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν πάντα τον τρόπο να μένουν κοντά στο σκορ (29-29, 17’).

Το Περιστέρι βγήκε βελτιωμένο από τα αποδυτήρια και με τη μπάλα να ακουμπάει συχνά στα χέρια του Μορέιρα όχι μόνο προηγήθηκε, αλλά βρέθηκε και στο +6 (44-50, 26’). Χαραλαμπόπουλος και Μπαρτ όμως βρήκαν ένα εξαιρετικό τρίλεπτο και μόνοι τους ουσιαστικά επανέφεραν τον Ιωνικό στη θέση του οδηγού (56-54, 29’).

Ο Γκρέι με πέντε συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε στους 69 πόντους με 4 λεπτά να μένουν για την λήξη του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 72-73 και μάλιστα έβγαλαν τις δύο επόμενες άμυνες, χωρίς όμως να σκοράρουν. Ο Μπαρτ με τρίποντο υπό πίεση έκανε το 75-73 (1:27 για τη λήξη) και εν συνεχεία ο Χαραλαμπόπουλος το 77-73. Το Περιστέρι με καλάθι του Σμιθ και 2/2 βολές του Μορέιρα έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο το Περιστέρι χρησιμοποίησε την εμπειρία του κυρίως και βρέθηκε στο 80-84, ωστόσο ο Μπαρτ με πέντε σερί πόντους το μετέτρεψε σε 85-84 (45’). Ο Μορέιρα με 1/2 βολές ισοφάρισε και το άστοχο σουτ του Μπαρτ σήμανε και δεύτερη παράταση.

Στην δεύτερη παράταση οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν συνεχείς αλλά ποτέ μεγαλύτερη των δύο πόντων. Αυτό συνέβη για πρώτη φορά με το τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου 22’’ πριν τη λήξη το οποίο έκρινε το αποτέλεσμα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά. Ο Ιωνικός είχε 82% στις βολές έναντι 53% του Περιστερίου.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπαρτ σε 30:58 είχε 35 πόντους (4/8δ., 4/10τρ., 15/16β.), ένα ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μόουζες έμεινε σε ρηχά νερά σε ό,τι αφορά το σκορ έχοντας 5 πόντους με 2/7 σουτ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Χαραλαμπόπουλος ολοκλήρωσε με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 93-93, ο Χαραλαμπόπουλος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων 22’’ πριν την κόρνα και «σφράγισε» τη νίκη του Ιωνικού.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ιωνικός δεν πίεσε τη μπάλα (27 ασίστ το Περιστέρι. Οι φιλοξενούμενοι τις 8/15 βολές.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Τζόουνς παρά την προσπάθεια να τον παίξει άμυνα ο Μορέιρα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 37-33, 58-55, 77-77, (α’ παρ.) 85-85, (β’ παρ.) 100-95