Λάρισα - Ρέθυμνο 82-65: «Έπιασαν» τους Κρητικούς με πολυφωνία

Νίκος Καρφής

Η Λάρισα πήρε σημαντική νίκη με 82-65 κόντρα στο Ρέθυμνο και το... έπιασε στο 3-7, έχοντας πέντε παίκτες με πάνω από 10 πόντους. Τραυματίστηκε ο Φράνκαμπ στην τελευταία φάση, ο Ράς είχε 16 πόντους στο ντεμπούτο του.

Στο 3-7 ανέβηκε η Λάρισα που είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του ματς και τελικά επικράτησε με 82-65 του Ρεθύμνου (3-7).

Η ομάδα του Αγγέλου είχε σε εξαιρετική μέρα τον Ρας που στο ντεμπούτο του είχε 16 πόντους, ο Παπαντωνίου είχε 17, ενώ ο Παρκς μέτρησε 11 με 10 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα ο Φράνκαμπ είχε 21 με 7 ριμπάουντ, αλλά τραυματίστηκε στην τελευταία φάση στο πόδι και αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Το ματς

Με το καλάθι του Λι το Ρέθυμνο έκανε το 7-9 στο 5», όμως η συνέχεια δεν ήταν όπως περίμεναν οι φιλοξενούμενοι. Οι Κρητικοί ανέβασαν την απόδοση τους στο τέλος του δεκαλέπτου και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 14 (27-13) χάρη σε 2 σερί τρίποντα του Μπράντον.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Τσιλούληνα γράφει το 41-23 στο 15’ με τρίποντο. Η ομάδα του Αγγέλου πήγε και στο +23 (52-29) με τον Μπράντον για να μειώσει ο Καμπερίδης σε 52-31 στην τελευταία φάση του ημιχρόνου. H Λάρισα είχε 8/17 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ το Ρέθυμνο σούταρε με 2/11.

Ο Φράνκαμπ έγραψε το 59-43 στο 25’ για το Ρέθυμνο, αλλα ο Χίκι έκανε το 65-46. Τελικά και πάλι ο Φράνκαμπ με τρίποντο μείωσε σε 65-51 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το Ρέθυμνο δεν μπόρεσε να μπει και πάλι στο ματς, αφού ο Χίκι με 4 σερί πόντους έκανε το 77-63, 3 λεπτά πριν το τέλος και κλείδωσε το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Λάρισα πέτυχε 13 τρίποντα, είχε 13/14 βολές, ενώ πήρε μεγάλη διαφορά από το ημίχρονο, την οποία εκμεταλλεύτηκε.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπράντον Ρας με 16 πόντους στο ντεμπούτο του, ο Παπαντωνίου με 17 και ο Παρκς με 11 και 10 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Χίκι με 13 πόντους και 6 ασίστ, αλλά και ο Χάρις με 12 πόντους, 9 ριμπαουντ και 4 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χάρις του Ρεθύμνου έμεινε στους 3 πόντους με 1/7 σουτ και δεν βοήθησε.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Οι 4 σερί πόντοι του Χίκι για το 77-63 στο 37’.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Λάρισα τίποτα, ενώ το Ρέθυμνο το 13/39 στα δίποντα, τα 12 λάθη και το 21/64 εντός πεδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 52-31, 65-46, 82-65