Ρέθυμνο - Ιωνικός 90-76: «Ανάσα» οι Κρητικοί με Μάρεϊ-Φράνκαμπ!

Νίκος Καρφής

Το Ρέθυμνο πήρε βαθμολιγική... ανάσα, αφού επικράτησε με 90-76 του Ιωνικού (6-5) και ανέβηκε στο 4-7. Πρώτος σκόρερ ο Μάρεϊ με 31 πόντους.

Σπουδαία νίκη για το Ρέθυμνο. Η ομάδα από την Κρήτη υπέταξε εντός έδρας με 90-76 τον Ιωνικό και ανέβηκε στο 4-7, παίρνοντας σημαντική ανάσα στη βαθμολογία.

Από την άλλη η ομάδα του Βετούλα έπεσε στο 6-5.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Μάρεϊ με 31 πόντους και Φράνκαμπ με 22. Στον αντίποδα για το σύνολο του Ζιάγκου, μεγάλο ματς έκανε ο Μπαρτ με 29 πόντους.

To ματς

Ο Μάρεϊ έγραψε το 13-8 για το Ρέθυμνο, με τον Μπατή να μειώνει στο καλάθι (19-17), 2 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Το τρίποντο του Φράνκαμπ διαμόρφωσε το σκορ δεκαλέπτου (26-21).

Ο Ιωνικός δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο Χριστοδούλου πήγε τη διαφορά στο +10 (41-31) στο 26'. Ο Λι έγραψε το 51-40, πριν γράψει ο Μπαρτ το αποτέλεσμα ημιχρόνου (51-41) με μια εύστοχη βολη. Το Ρέθυμνο μέτρησε 7/16 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ ο Ιωνικός σούταρε με 2/10.

Το 3ο δεκάλεπτο άνηκε στον Ιωνικό. Η ομάδα του Βετούλα μείωσε σε 61-59 με τον Μπαρτ στο 25'. Με τρίποντο του Φράνκαμπ έγινε το 68-63, ενώ ο ίδιος παίκτης με νέο τρίποντο διαμόρφωσε στο 72-65 στο 30

Η ομάδα της Κρήτης μπήκε καλύτερα στο 4ο δεκάλεπτο και με τον Καμπερίδη έκανε το 80-60 στο 35'. Το ματς κρίθηκε με τα 2 καλάθια από Φράνκαμπ και Γκόρντον που έκαναν το 90-76 στο 39'.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Είχε παραπάνω ασίστ (17 αντί 12), λιγότερα λάθη (7 αντί 11), ενώ έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο 4ο δεκάλεπτο και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάρεϊ με 31 πόντους (5/9 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ, αλλά και ο Φράνκαμπ με 22 και 5 ασίστ

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γκόρντον έκανε καλό ματς με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Δημάκος είχε 2 πόντους και 1/3 σουτ σε 15 λεπτά και δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Τα 2 καλάθια από Φράνκαμπ και Γκόρντον που έκαναν το 90-76 στο 39'.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο τίποτα, ενώ ο Ιωνικός το 6/25 τρίποντα, το 28/58 εντός πεδιάς και τα 11 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 51-41, 72-65, 90-76