ΑΕΚ - Ρέθυμνο 84-83: Μετά κόπων, βασάνων και... Τολιόπουλου! (pics & vids)

Κάτια Πετροπούλου

Η ΑΕΚ (14-4) χρειάστηκε τις βολές του Τολιόπουλου στο φινάλε της αναμέτρησης με το Ρέθυμνο (8-11), για να επικρατήσει με 84-83 και να φτάσει τις 13 σερί νίκες στην EKO Basket League.

Φινάλε για καρδιακούς με λυτρωτή Τολιόπουλο!

Το Ρέθυμνο κοίταξε την ΑΕΚ των απουσιών στα μάτια και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι τέλους, αλλά ο Έλληνας γκαρντ κέρδισε το 5ο φάουλ του Γκόρντον, με 3.2'' για τη λήξη, και με 2/2 βολές επισφράγισε τη νίκη για τους «κιτρινόμαυρους».

Με αυτόν τον τρόπο, η «Βασίλισσα», που είχε πολλά παράπονα από το διαιτητικό τρίο, έφτασε τις 13 σερί νίκες στο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες έκαναν είσοδο στο παρκέ με το Κύπελλο Ελλάδος και πήραν ζεστό χειροκρότημα από τον κόσμο που ήταν στο ΟΑΚΑ, ενώ πριν το παιχνίδι τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Κώστα Βουτσά.

Το ματς

Το Ρέθυμνο πήρε μια μικρή διαφορά (4-10, 4'), με τον Τσάλμερς να φτάνει στην ισοφάριση (10-10, 5'). Κάρτερ με... τετράποντο και Φράνκαμπ με έμμεσο τρίποντο έκαναν σερί (10-17, 7'), με την ΑΕΚ να μειώνει στο δεκάλεπτο με κάρφωμα του Σλότερ (16-22, 10'). Οι «κιτρινόμαυροι» δυσκολεύονταν πολύ να δημιουργήσουν και να εκτελέσουν, ενώ έχαναν και τα ριμπάουντ, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν νέο σερί στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, για το 16-29 (12'). Η ομαδά του Παπαθεοδώρου απάντησε με δικό της σερί (8-0), για το 27-31 (16'), αλλά ο Φράνκαμπ έδωσε λύσεις (31-40, 19') κι έκανε το 33-43 στη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου με απίθανο εκτός ισορροπίας τρίποντο από την γωνία.

Ο Κάρτερ συνέχιζε να... οργιάζει κι έβαλε το Ρέθυμνο στο +15 (35-50, 23'), αλλά οι Τσάλμερς, Χρυσικόπουλος και Μαυροειδής αντέδρασαν και μείωσαν σε 50-53 (27'). Ο Σλότερ έβαλε ξανά την ΑΕΚ μπροστά, μετά το 6-4 του δεύτερου λεπτού, με έμμεσο τρίποντο (55-54, 29'), και τα τελευταία λεπτά διευθετήθηκαν από την γραμμή των βολών, με τον Καμπερίδη, που είχε μια μικρή μανούρα με τον Χρυσικόπουλο, να κάνει το 58-60 στο 30'. Ραζής και Χριστοδούλου σημείωσαν τους πρώτους τους πόντους (60-65, 33'), με τον Φράνκαμπ να ευστοχεί για το 62-67 (34'), με υποψία βημάτων. Ο Αμερικανός με τον Χρυσικόπουλο... αντάλλαξαν τρίποντα (67-70, 35'), με τον Κάρτερ να δίνει ξανά προβάδισμα στο Ρέθυμνο (69-75, 37'). Ο Γιάνκοβιτς μείωσε με τρίποντο (72-75, 38') κι ακολούθησε καταιγισμός τριπόντων για το 80-83 (39'). Ο Καμπερίδης έκανε φάουλ στον Τσάλμερς που επιχείρησε τρίποντο (82-83), ο Χάρις έχασε δύο βολές από το φάουλ του Τολιόπουλου, ο οποίος στη συνέχεια πήρε το 5ο φάουλ του Γκόρντον κι έκανε το 84-83, για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ χρειάστηκε την ευστοχία και την ψυχραιμία του Βασίλη Τολιόπουλου στα τελευταία λεπτά και την είχε.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τσάλμερς έκανε το καλύτερό του παιχνίδι μέχρι στιγμής, καθώς είχε 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο Χρυσικόπουλος πρόσθεσε 17 πόντους.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Τολιόπουλος με τις βολές του στο τέλος και ο Γιάνκοβιτς με 11 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χάρις αν και απείλησε στο τέλος, είχε 1/9 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Έτσι όπως πήγε το παιχνίδι, όλα κρίθηκαν τα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Τολιόπουλο να βάζει και τις δύο βολές που χρειαζόταν η ΑΕΚ για τη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τα 11 λάθη στο πρώτο μέρος και τα χαμένα ριμπάουντ, το Ρέθυμνο το γεγονός ότι μπορούσε να φύγει με την νίκη από το ΟΑΚΑ και δεν τα κατάφερε.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το φόλοου κάρφωμα του Γκραντ για το 31-36 (18').

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 33-43, 58-60, 84-83.