Γαλατασαράι - ΠΑΟΚ: Απίθανο ποσοστό από τους Θεσσαλονικείς με 9/12 τρίποντα στο ημίχρονο (vid)

Δημήτρης Οικονόμου
ΠΑΟΚ

Με 9/12 έξω από τη γραμμή του τριπόντου, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα 10 πόντων απέναντι στη Γαλατασαράι για την 1η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα απίστευτο ημίχρονο στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στη Γαλατασαράι. Οι «ασπρόμαυροι» έκλεισαν το πρώτο εικοσάλεπτο με 42-52, έχοντας καταπληκτικά ποσοστά από το τρίποντο.

Μπορεί η στατιστική να έγραψε 9/12 τρίποντα, αλλά στην πραγματικότητα μιλάμε για 9/11 τρίποντα, μιας και το τελευταίο που χρεώθηκε ήταν ένα σουτ από το κέντρο του γηπέδου στη λήξη.

Ο ΠΑΟΚ μάλιστα ξεκίνησε με 8/9 από το τρίποντο και έφτασε σε αυτό το 9/11, νούμερο το οποίο είναι απλησίαστο για οποιαδήποτε ομάδα. Έτσι οι Θεσσαλονικείς πήραν τον έλεγχο του αγώνα στην Πόλη, ψάχνοντας μία μεγάλη νίκη στην 1η αγωνιστική του BCL.