Γαλατάσαραϊ - ΠΑΟΚ 77-88: Thessaloniki... Warriors με τριπλό Φρίντρικσον (vid)

Ο ΠΑΟΚ... έπαθε Γουόριορς μέσα στην Πόλη και με ρεσιτάλ τριπόντων, έφυγε με το διπλό (77-88) κόντρα στη Γαλατάσαραϊ. Σπουδαία εμφάνιση, triple double ο Φρίντρικσον.

Σπουδαίο δίπλό για την ομάδα του Τακιανού μέσα στην Πόλη. Ο ΠΑΟΚ εντυπωσίασε, έδειξε χαρακτήρα και με μια φοβερή παράσταση τριπόντων (είχε 9/12 στο ημίχρονο, τελείωσε με 11/18), επικράτησε της Γαλατάσαραϊ με για την πρεμιέρα του BCL. Ο απίθανος Φρίντρικσον έκανε triple double (τελείωσε με 19 πόντους, 10 ασίστ και 11 ριμπάουντ. Μεγάλο ματς από Χάρισον και Γκίλμουρ με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα. Ο πρώτος είχε 4/4 τρίποντα και ο δεύτερος 3/4.

Με 12/25 τρίποντα τελείωσε η Γαλατάσαραϊ, η οποία σούταρε με 44% στην αναμέτρηση. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης στρέφει την προσοχή της στη Basket League, όπου το Σάββατο υποδέχεται το Περιστέρι Bwin. Πέρυσι η Γαλατά είχε χάσει δύο φορές από την ΑΕΚ για την ίδια διοργάνωση.

Το ματς

O ΠΑΟΚ μπήκε εξαιρετικά στο ματς και δημιούργησε προβλήματα στην Γαλατά με τους Φρίντρικσον-Μακνίς-Χάρισον να κάνουν καλά τη δουλειά τους και να δίνουν στους φιλοξενούμενους προβάδισμα οκτώ πόντων (17-25) στο 8'. Ο ΠΑΟΚ με 5/5 τρίποντα στο ξεκίνημα, έγραψε το 19-30 χάρη στο τρίποντο του Χάρισον.

Ο Μάρτιν μείωσε σε 33-36 για τους Τούρκους στο 14, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης το έβλεπε σαν βαρέλι πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και με τον Γκίλμουρ έκανε το 38-50 στο 18'. Ο Γιεμπόα διαμόρφωσε το 42-52 στο 20'. Η ομάδα του Τακιανού τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 9/12 σε ένα απίστευτο ρεσιταλ.

Ο Γκίλμουρ έκανε το 56-61, ενώ ο Φρίντρικσον συνέχισε να τα στάζει από μακριά, κάνοντας το 56-65 στο 26'. Ο Φρίντρικσον συνέχιζε να πληγώνει τους Τούρκους και έγραψε το 59-71 στο 29'.

Ο ΠΑΟΚ έλεγξε απόλυτα το ματς στη συνέχεια, κάνοντας ότι θέλει πάνω στο παρκέ και ο Γκίλμουρ έκανε το 59-78. Ο Φρίντρικσον συνέχισε το show και με τρίποντο έκανε το 64-81 στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου. Το ματς δεν γινόταν να γυρίσει, με τον ΠΑΟΚ να ξεκινά εντυπωσιακά στο BCL.

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 42-52, 59-71, 77-88

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο ΠΑΟΚ έκανε μυθικά πράγματα στα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο (9/12) και είχε απάντηση σε ότι δυσκολία προσπάθησε να του βάλει η Γαλατάσαραϊ. Οι Τούρκοι σούταραν με 44% στο ματς.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Φρίντρικσον έκανε απίθανο ματς με triple double. Είχε 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Γκεγίκ έμεινε άποντος με 0/3 σουτ.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Τζάρελ Μάρτιν είχε 20 πόντους, αλλά δεν έφτασαν.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Γκίλμουρ και Χάρισον. Ο πρώτος είχε 20 πόντους με 3/4 τρίποντα και ο δεύτερος είχε 21 με 4/4 τρίποντα

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 9/12 τρίποντα του ΠΑΟΚ στο ημίχρονο, τα 11/18 τρίποντα στο τέλος και τα 4/4 του Χάρισον.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται το Περιστέρι το Σάββατο 21 Οκτώβρη για τη Basket League, ενώ την 1η Νοέμβρη παίζει με τη Μπενφίκα για το BCL. Η Γαλατά παίζει με τη Φενέρ στις 22 Οκτώβρη στο τουρκικό πρωτάθλημα.