ΠΑΟΚ - Γαλατασαράι 79-85: «Γλυκιά» ήττα, κράτησε το πλεονέκτημα έδρας και περιμένει Τόφας (vid)

Νίκος Καρφής

Η Γαλατάσαραϊ έφυγε με το διπλό από τη Θεσσαλόνικη (79-85) κόντρα στον ΠΑΟΚ, αλλά η ομάδα του Τακιανού κράτησε τη διαφορά και το πλεονέκτημα έδρας για το play-in.

Δεν μπόρεσε ο ΠΑΟΚ να πάρει τη νίκη κόντρα στη Γαλατασαράι αλλά ήττα ήταν γλυκιά. Ο Δικέφαλος του Βορρά ηττήθηκε με 85-79 στη Θεσσαλονίκη από τους Τούρκους, αλλά κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά και το πλεονέκτημα έδρας για το play-in.

Τερμάτισε στην δεύτερη θέση του ομίλου (3-3) και πλέον θα κοντραριστεί με την Τόφας στο play-in του BCL (πρώτο ματς 2 ή 3 Γενάρη). O Σμιθ είχε 16 πόντους για τους νικητές, ο Γιεμπόα 26 πόντους με 7/9 τρίποντα για τους ηττημένους.

To ματς

Ο Χαλίλοβιτς έκανε το 8-13 στο τριτο λεπτό, όμως ο Xάρισον με όμορφη ενέργεια και τρίποντο μείωσε σε 14-15 για τον ΠΑΟΚ. Ο Γιεμπόα δημιουργούσε προβλήματα στην ομάδα του Τακιανού και έκανε το 16-22, τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Γκίλμορ με τρίποντο έκανε το 35-37 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ο Γιεμπόα βρήκε τρόπο από τη γραμμή των βολών να κάνει το 40-46 στο 18'. Ο Μπελιάουσκας διαμόρφωσε το 44-49 στο ημίχρονο.

O Kοκσάλ με τρίποντο έγραψε το 48-60 για τους Τούρκους, ενώ ο Τσαϊρέλης μείωσε σε 52-62. O Πρέπελιτς έδωσε αέρα 16 πόντων στους φιλοξενούμενους για το 52-68 στο 26'. Ο Σμιθ μείωσε σε 61-74 για το σύνολο του Τακιανού, ενώ ο Άλστον έκανε το 64-74 στο 30'.

Ο Άλστον μείωσε σε 71-83 στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 75-83 στο 37'. Ο Κοκσάλ έχασε δύο βολές στο 39' και έμεινε το 77-85. Ο Σμιθ σκόραρε για το 79-85, ο ΠΑΟΚ κράτησε τη διαφορά και έτσι η ελληνική ομάδα κράτησε το πλεονέκτημα έδρας στο play-in.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-49, 64-76, 79-85

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Γαλατασαράι πήρε 11 επιθετικά ριμπάουντ, ενώ είχε σε εξαιρετική μέρα τον Γιεμπόα (26 πόντοι).

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Γιεμπόα έκανε ματσάρα με 26 πόντους, 7/9 τρίποντα και 7 ριμπάουντ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Χαλίλοβιτς έκανε καλό ματς με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Σμιθ είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, αλλά δεν έφτανε για τη νίκη. Έφτανε όμως για τη διαφορά και το πλεονέκτημα έδρας.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Μπελιάουσκας είχε μόλις ένα πόντο με 0/3 σουτ και δεν ήταν στη βραδιά του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 7/9 τρίποντα του Γιεμπόα.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο ΠΑΟΚ στις 23/12 θα υποδεχθεί την Καρδίτσα, ενώ στο play-in του BCL θα παίξει με την Τόφας (2 ή 3 Γενάρη το πρώτο ματς).