Τόφας - ΠΑΟΚ 87-88: Aλύγιστος στην 2η παράταση, η πρόκριση θα κριθεί στη Θεσσαλονίκη (vid)

Νίκος Καρφής
Ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ήταν αλύγιστος, έδειξε χαρακτήρα μέσα στην Τουρκία και κατάφερε να επικρατήσει της Τόφας με 88-87 στην 2η παράταση, στέλνοντας τη σειρά των play-in του BCL σε τρίτο ματς στη Θεσσαλονίκη.

Ήθελε πάση θυσία τη νίκη ο ΠΑΟΚ για να μείνει ζωντανός στη διεκδικήση της πρόκρισης και τα κατάφερε. Η ομάδα του Τακιανού ήταν αλύγιστη μέσα στην Τουρκία, νίκησε με 88-87 στην 2η παράταση την Τόφας και έφυγε με το διπλο, στέλνοντας έτσι τη σειρά του play-in του BCL σε τρίτο ματς που θα γίνει στη Θεσσαλονίκη. Το ματς θα γίνει στο PAOK Sports Arena στις 16 Γενάρη (19:30).

Για τους νικητές ο ΜακΝίς είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κρίσιμες τάπες, ο Χάρισον είχε 17 πόντους, ο Φρίντρισκον είχε 18 με 8 ασίστ, ενώ ο Τσιακμάς μέτρησε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από την άλλη ο Γουάιλι είχε 23 πόντους με 16 ριμπάουντ, ο Ντένμον είχε 20 πόντους και 22 με 6 ασίστ μέτρησε ο Γουίνστον.

Τόφας - ΠΑΟΚ: Το ματς

H Tόφας έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα αφού κατάφερε να ξεφύγει με 23-14 στο 9' χάρη στις βολές του Γουάιλι. Ο ΠΑΟΚ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 23-16 με τον Τσαϊρέλη στο 10'.

Ο ΠΑΟΚ βελτιώσε την άμυνα και την επίθεση του και μάζεψε γρήγορα τη διαφορά, με τον ΜακΝίς να καρφώνει για το 29-28 στο 18'. Ο Γουίνστον σκόραρε για το 32-28, ενώ ο Μπελιάουσκας με τρίποντο διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (32-31).

Ο Φρίντρικσον έκανε το 32-33 και έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, αυξάνοντας την πίεση στους Τούρκους. O Mπελιάουσκας με τρίποντο έκανε το 40-43 για την ομάδα του Τακιανού στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο Γκίλμορ έκανε το 40-48, δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Τσιακμάς έδωσε αέρα 10 πόντων στον ΠΑΟΚ για το 41-51 στο 29'.

O Γουίνστον μείωσε σε 56-60 με τρίποντο και ο Τακιανός κάλεσε εσπευσμένα timeout. Ο Ντένμον έβαλε μπροστά την Τόφας για το 61-60 στο 35'. Ο Χάρισον έκανε το 61-64 με 4 σερί πόντους. Ο Μαργαρίτης έβαλε μεγάλο τρίπόντο για το 62-67. Ο Χόμσλι μείωσε σε 65-67 στο 38', αλλά ο Φρίντρικσον απάντησε για το 65-70. Ο Γουάιλι ισοφάρισε σε 70-70 στο 39'. Ο Χάρισον αστόχησε στην τελευταία επίθεση και το ματς πήγε στην παράταση.

O Φρίντρικσον σκόραρε για το 72-74 στο πρώτο λεπτό της παράτασης. Ο Γουίνστον έκανε το 75-76 στο 44'. Ο ΜακΝίς με με φοβερή τάπα κράτησε το ματς στο 75-76. Ο Γουίνστον έκανε το 78-76, 36 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης. Ο Χάρισον ισοφάρισε στα 20 δευτερόλεπτα και το ματς πήγε στη δεύτερη παράταση.

Ο Τσιακμάς έκανε το 81-83 στην δεύτερη παράταση, αλλά ο Μέι έκανε το 84-83. Ο ΜακΝίς έκανε τάπα , ένα λεπτό πριν το τέλος της παράτασης. Ο ΠΑΟΚ κράτησε τη νικη και έστειλε τη σειρά σε τρίτο ματς, με τον Σάκιτς να χάνει το τελευταίο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 32-31, 44-54, 70-70, 78-78 (α' παρ.), 87-88 (β΄παρ.)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο ΠΑΟΚ είχε 26 ασίστ αντί 15 της Τόφας, ενώ έβγαλε τη μεγάλη άμυνα στη δεύτερη παράταση για να πάρει τη νίκη, αλλά και στην πρώτη παράταση για να μείνει στο ματς.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο ΜακΝίς ήταν καθοριστικός και είχε 17 πόντους με 9 ριμπάουντ και 3 τάπες, ενώ ο Φρίντρικσον τελείωσε με 18 πόντους και 8 ασίστ

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Μέι είχε μόλις 3 πόντους με 1/7 σουτ και δεν βοήθησε.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Χάρισον είχε 17 πόντους και δεν φοβήθηκε να πάρει ευθύνες παρόλο που ήταν άστοχος με 5/21 σουτ. Εξαιρετικός και ο Τσιακμάς με 15 πόντους (5/7 τρίποντα) και 7 ριμπάουντ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Γουάιλι είχε 23 πόντους με 16 ριμπάουντ, αλλά δεν ήταν αρκετό.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Τσιακμάς είχε 5/7 τρίποντα, ενώ ο Γουάιλι κατέβασε 16 ριμπάουντ.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: O ΠΑΟΚ φιλοξενείται από το Περιστέρι στις 13/1, ενώ η Τόφας παίζει με τη Σαμσουνσπόρ στις 13/1.