Χάποελ Ιερουσαλήμ - ΑΕΚ 85-78: Αν είναι δυνατόν! (pics & vid)

Κάτια Πετροπούλου

Η ΑΕΚ των 16 εύστοχων τριπόντων στην Ιερουσαλήμ, κατάφερε να... αυτοκτονήσει και να κάνει την πρώτη ήττα στο BCL, καθώς η Χάποελ με επιμέρους 15-2 στα τελευταία λεπτά, πήρε τη νίκη (85-78).

Είναι να απορεί κανείς!

Η ΑΕΚ πάλεψε για 36 ολόκληρα λεπτά στην «Pais Arena», όπου νίκησε πέρυσι, έχοντας τρομερό ποσοστό στο τρίποντο (55.20%), ωστόσο κατάφερε να χάσει τη νίκη μέσα από τα... χέρια της!

Η ομάδα του Όντετ Κάτας έκανε επιμέρους 15-2 στα τελευταία λεπτά και ανέτρεψε την κατάσταση, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-0 στο BCL και το 6-0 σε όλες τις διοργανώσεις.

Οι εκπληκτικοί Κιθ Λάνγκφορντ (27π., 7/9τρ.) και Χάουαρντ Σαντ-Ρος (18π., 3/5τρ., 10ρ.), αλλά και οι βοήθειες των Νίκου Γκίκα (11π.) και - του τραυματία - Μάρκους Σλότερ (8ρ., 5ασ.), δεν έφταναν για να φύγει με το «διπλό» η «Βασίλισσα».

Το ματς

Η Χάποελ άρχισε με ένα 4-0 (1'), αλλά η ΑΕΚ πήρε... μπρος, βρίσκοντας σκορ με τους Γκίκα, Χρυσικόπουλο και Λάνγκφορντ (6-9, 3'). Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με τον Μπλατ να κάνει το 18-12 (6'). Σαντ-Ρος και Ματσιούλις έφτασαν στην ισοφάριση (20-20, 8'), με τον Κούπσας να μειώνει στη λήξη του δεκαλέπτου σε 25-26. Ο Κουβανός και ο Λάνγκφορντ έβαλαν την ΑΕΚ στο +7 (25-32, 11'), ωστόσο ήταν σχεδόν... αδύνατον να σταματήσουν οι «κιτρινόμαυροι» τους αντιπάλους τους στην άλλη μεριά του παρκέ. Ο Φελντέιν έκανε το 33-33 (14') από την περιφέρεια, η «Βασίλισσα» πήρε πάλι προβάδισμα (37-42, 16'), αλλά ήρθε ξανά η γρήγορη αντίδραση των Ισραηλινών, οι οποίοι μείωσαν στον πόντο στο ημίχρονο με το δύσκολο καλάθι του Μπράουν στη λήξη (46-47, 20') και μετά από λάθη των φιλοξενούμενων, αστοχία και αντιαθλητικό του Σλότερ.

Το κρεσέντο της ΑΕΚ παό τα 6.75μ συνεχίστηκε με τους Γκίκα - Λάνγκφορντ κι η διαφορά έφτασε στο +10 (50-60, 26'), αλλά σε εκείνο το σημείο ήρθε πάλι η... αδράνεια και ο τραυματισμός του Σλότερ, με αποτέλεσμα η Χάποελ να κάνει σερί 11-0 και να φτάσει στο 61-60 (30'). Ο Λάνγκφορντ έδωσε... ανάσα, εκτελώντας δύο φορές (61-66, 32') και συνέχισε μαζί με τον Σαντ-Ρος (64-72, 34'). Μπράουν και Φελντέιν απείλησαν και πάλι (69-72, 35'), για να βάλει ο δεύτερος μαζί με τον Μπράιμο την Χάποελ μπροστά (80-76, 38'). Οι γηπεδούχοι επέκτειναν το σερί τους με ωραίες φάσεις, για να πανηγυρίσουν τελικά τη νίκη στην έδρα τους (85-78, 40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Χάποελ, που βρήκε λύσεις στο κρισιμότερο σημείο με 3/3 τρίποντα στα τελευταία 5 λεπτά, έμεινε μόλις στα 7 λάθη και είχε καλύτερο ποσοστό στη ρακέτα (68.6%), όπου πήρε 36 πόντους (έναντι 22).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Φελντέιν «εκτέλεσε» την ΑΕΚ σε κρίσιμα σημεία και έφτασε τους 19 πόντους (4/8τρ.). Ο Μπράιμο είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Τόμας 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Τζέι Κόβαν Μπράουν, ολοκλήρωσε το ματς με 12 πόντους και 5 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κέντρικ Ρέι δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και είχε 2/8 σουτ σε 16 λεπτά.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ματσιούλις έβαλε την ΑΕΚ στο 70-76 (36'), αλλά η Χάποελ έβγαλε ωραίες συνεργασίες με τους Μπράουν, Μπράιμο και Τόμας (74-76). Ακολούθησε λάθος του Λάνγκφορντ, τρίποντο του Φελντέιν (77-76), άστοχο σουτ του Γκίκα και ακόμα ένα εύστοχο του Μπράιμο (80-76, 38'). Ο Χρυσικόπουλος έκανε φάουλ στον Μπράουν, ο οποίος ολοκλήρωσε το έμμεσο τρίποντο (83-77), ενώ λίγο αργότερα ο Τόμας ευστόχησε σε δύο βολές από το φάουλ του Ματσιούλις (85-77, 39').

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ την εμφάνιση στα τελευταία λεπτά, καθώς θα μπορούσε να φύγει με τη νίκη, και τον τραυματισμό του Σλότερ, ενώ η Χάποελ το ποσοστό στα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 46-47, 61-60, 85-78.