ΑΕΚ - Άντβερπ 62-51: Έβγαλε αντίδραση (pics)

Κάτια Πετροπούλου

Η ΑΕΚ (2-1) μπορεί να ζορίστηκε στο ματς με την Άντβερπ (1-2), αλλά έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο μέρος και έφτασε στη νίκη (62-51), για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Μια νίκη που είχαν μεγάλη ανάγκη, κυρίως για λόγους ψυχολογίας, πήραν οι «κιτρινόμαυροι», έστω και με... κακό μπάσκετ.

Η ΑΕΚ μπορεί να μην εντυπωσίασε με το θέαμα στο ΟΑΚΑ και να μην κράτησε την διαφορά στο τέλος (καθώς από φέτος μεταφέρονται τα αποτελέσματα στην δεύτερη φάση), ωστόσο πέτυχε το σκοπό της.

Στο πρώτο μέρος, βέβαια, δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά στην τρίτη περίοδο άφησε τους Βέλγους μόλις στους τρεις πόντους, για να πάρει τον έλεγχο του αγώνα.

Το ματς

Στο πρώτο μέρος του αγώνα το μπάσκετ ήταν... κακό και η ΑΕΚ πολύ άστοχη (13/23δ., 1/8τρ., 4/8β.). Παρόλο που πέρασε μπροστά στο σκορ (7-5, 3'), η είσοδος του Φαγιέ στο παρκέ της έκανε «ζημιά» (7-11, 7'), με την Άντβερπ να προηγείται στο δεκάλεπτο (11-12). Σαντ-Ρος και Ρέι προσπάθησαν να δώσουν βοήθειες (22-22, 15'), αλλά ο Ντουντζίνκσκι άρχισε να «εκτελεί» (3/3τρ., 30-31, 18'), ο Μπλέιζενμπεργκ έκανε το ίδιο (31-36, 19') και ο Λάνγκφορντ έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 33-36 (20').

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η ΑΕΚ έκανε ένα ξέσπασμα (10-0) με τους Λάνγκφορντ, Σαντ-Ρος και Χρυσικόπουλο (43-36, 24'). Οι «κιτρινόμαυροι» άφησαν την Άντβερπ μόλις στους 3 πόντους για να πάνε στο 47-39 στο 30'. Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, οι Βέλγοι έκαναν ένα 4-0 για να μειώσουν (47-43, 33'), αλλά Λάνγκφορντ και Ρέι έβαλαν την ΑΕΚ σε διψήφια διαφορά (58-45, 38'). Με το σκορ στο 62-49 ο Ρέι αστόχησε σε τρίποντο, για να έδινε κι άλλη διαφορά, με τον Φαγιέ να προλαβαίνει το χρόνο και να ευστοχεί στο τέλος (62-51, 40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ πήρε 20 πόντους από τα 17 λάθη των Βέλγων, είχε 13 πόντους στον αιφνιδιασμό και άφησε τους αντιπάλους στους 3 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κέντρικ Ρέι έκανε την πρώτη του καλή εμφάνιση με την φανέλα της ΑΕΚ. Σε 25:12 πέτυχε 18 πόντους και ήταν ο μοναδικός που ευστόχησε στα 2 τρίποντα από τα 18 της «Βασίλισσας». Ο Λάνγκφορντ πρόσθεσε 16 πόντους.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Σαντ-Ρος ήταν και πάλι φοβερός, με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρούπνικ παρόλο που θεωρείται από τους καλούς παίκτες της Άντβερπ, δεν ήταν σε καλό βράδυ (0/7 σουτ).

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στην τρίτη περίοδο το επιμέρους σκόρ ήταν 14-3, ενώ στην τέταρτη Σλότερ και Ρέι έδωσαν... ανάσα στην ΑΕΚ (51-43, 34').

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τα τρίποντα και ότι επέτρεψε στην Άντβερπ να πάρει 17 επιθετικά ριμπάουντ, οι Βέλγοι τα λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το θεαματικό κάρφωμα του Σαντ-Ρος!

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 33-36, 47-39, 62-51.