Ελλάδα-Μεγάλη Βρετανία 61-59

Κάτια Πετροπούλου

Η Εθνική Γυναικών παραλίγο να κάνει... χαρακίρι, αλλά με την Ελεάννα Χριστινάκη να κάνει μεγάλη εμφάνιση (18π.), νίκησε την Μεγάλη Βρετανία με 61-59, στο κλειστό της Κοζάνης.

Έκανε το 2/2 η Εθνική Γυναικών, για τα προκριματικά του Eurobasket 2019, αλλά παραλίγο να... τρομάξει!

Τα κορίτσια μας υπερασπίστηκαν την... έδρα τους κι επικράτησαν με 61-59 της Μεγάλης Βρετανίας στο κλειστό της Κοζάνης.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχεν πάρει προβάδισμα στο 31' (49-39), αλλά με το σκορ στο 61-52, οι αντίπαλες έκαναν σερί μέχρι το τέλικό 61-59, με την Σπανού να χάνει λέι απ στο τέλος.

Το ματς ήταν ένα... ντέρμπι με τη «γαλανόλαυκη» να υπερτερεί στα σημεία των αντιπάλων, οι οποίες είχαν πάρει το μεγαλύτερο προβάδισμα στο 5' (6-13). Οι γηπεδούχες, όμως, επέστρεψαν (20-16, 15') και κράτησαν μικρή διαφορά στο ημίχρονο (30-26). Στην τρίτη περίοδο η Εθνική ξέφυγε με σερί 9-0 (από 30-30, 39-30), για να πάει στο +10 η Καλτσίδου (46-36, 29'). Η Μεγάλη Βρετανία αντέδρασε στο τέλος, αλλά οι παίκτριες του Κεραμιδά πανηγύρισαν την νίκη.

Κορυφαία ήταν η Ελεάννα Χριστινάκη, η οποία έκανε ρεκόρ με το εθνόσημο, βάζοντας 18 πόντους. Ακολούθησε η Εβίνα Σταμάτη με 10.

Από τις φιλοξενούμενες, η Λίνταμ είχε 17 πόντους.

Επόμενος αγώνας με το Ισραήλ εκτός έδρας στις 10/02/2018.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 30-26, 46-39, 61-59.