EuroBasket Γυναικών, Ισπανία - Βέλγιο 58-64: Η απίστευτη Μίσεμαν στην κορυφή της Ευρώπης

Έμα Μίσεμαν EuroBasket Γυναικών

Με μία φοβερή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και πρωταγωνίστρια την Έμα Μίσεμαν, το Βέλγιο επικράτησε της Ισπανίας 64-58 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο EuroBasket Γυναικών.

Το Βέλγιο της Έμα Μίσεμαν δεν το έβαλε ποτέ κάτω. Τι και αν βρέθηκε πίσω με 10 πόντους, περίπου 12 λεπτά προτού ολοκληρωθεί ο τελικός. Με επιμέρους σκορ 10-21 στο τέταρτο δεκάλεπτο, πέτυχε σπουδαία ανατροπή επί της Ισπανίας και το 58-64 βρίσκει τις Βελγίδες πρωταθλήτριες Ευρώπης για πρώτη φορά στην ιστορία τους μετά από δύο χάλκινα το 2017 και το 2021.

Η συγκλονιστική Μίσεμαν με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε 24 πόντους (7/15 2π., 1/3 3π.) δίπλα στα 8 ριμπάουντ, τα 5 κλεψίματα (όσα και τα λάθη), με τη Λίνσκενς να προσθέτει 18, μαζί με 15 ριμπάουντ.

Έτσι, το Βέλγιο, παίρνοντας σκορ από μόλις τέσσερις παίκτριες έφτασε ως την κορυφή της Ευρώπης. Για τις ηττημένες η Καρέρα πέτυχε 12 με 7 ριμπάουντ, η Κάσας 14 και η Γκίνθο άλλους 10.

Ο αγώνας

Η Ισπανία κατάφερε να περιορίσει την Μίσεμαν στο ξεκίνημα και με αυτόν τον τρόπο πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Το τρίποντο της Κάσας διαμόρφωσε το 15-10 (στο 9'). Μία διαφορά που για τη «ρόχα» συντηρήθηκε ως το ημίχρονο.

Η Μίσεμαν σκόραρε για το 24-20 (16'), αλλά ξανά η Κάσας και η Καθόρλα με τρίποντο έφεραν τον δείκτη του σκορ στο 32-25. Ωστόσ οοι Βελγίδες δεν το έβαλαν κάτω, με την ηγέτιδά τους να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή της.

Δύο βολές της Ροντρίγκεθ δημιούργησαν απόσταση διψήφια, ένα λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Αλλά αυτό το 48-38 δεν ήταν αρκετό. Το μεγάλο σουτ δε γινόταν να έρθει από άλλα χέρια.

Η Μίσεμαν σκόραρε για πρώτη φορά από το τρίποντο για το 54-55 (36'). Οι μεγάλες προσωπικότητες βγήκαν μπροστά, με την Τόρενς από την αντίπερα όχθη να βάζει και αυτή μεγάλα σουτ. Η Λίνσκενς έβαλε ξανά μπροστά το Βέλγιο, που κέρδισε δύο σημαντικά επιθετικά ριμπάουντ στο τελικό βιράζ. Με τις βολές, ποιας άλλης, της Μίσεμαν γράφτηκε το 56-60, την ώρα που η Τόρενς αστόχησε σε τρίποντο με 57'' για την κόρνα της λήξης.

Η δεύτερη ευκαιρία της Ισπανίας για ανατροπή χάθηκε στα χέρια της Κάσας και στα 24'' που απέμεναν το Βέλγιο έπρεπε απλώς να ευστοχήσει στις βολές. Κάτι που συνέβη και η Λιουμπλιάνα έγινε τόπος πανηγυρισμών για μια σπουδαία φουρνιά.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 32-25, 48-43, 58-64