EuroBasket 2022, Πολωνία - Ισραήλ 85-76: Δεύτερη νίκη με «πολυβόλο» Σλότερ

Δημήτρης Οικονόμου

Ο συγκλονιστικός Έι Τζέι Σλότερ υπέγραψε τη δεύτερη νίκη της Πολωνίας στο EuroBasket, με 85-76 επί του Ισραήλ, αυξάνοντας κατακόρυφα τις ελπίδες της ομάδας του για πρόκριση στους «16».

Μετά την Τσεχία, η Πολωνία πέτυχε και δεύτερη μεγάλη νίκη στον Δ' Όμιλο του EuroBasket, αυτήν τη φορά με 85-76 επί του Ισραήλ και διαταράσσει ακόμα περισσότερο τις ισορροπίες όσον αφορά τον αντίπαλο που θα προκύψει στη φάση των «16» για την Εθνική Ομάδα.

Ο Έι Τζέι Σλότερ ήταν... λάβα και με τυφλή εμπιστοσύνη στο χέρι του ευστόχησε σε 6/11 τρίποντα. Οι 24 δικοί του πόντοι, μαζί με τους 17 του Μπαλτσερόφσκι και τη γεμάτη εμφάνιση του Πονίτκα έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Πολωνών, που αντιμετώπισαν ένα Ισραήλ ουσιαστικά χωρίς τον σταρ του. Ο Αβντίγια σκόραρε μόλις 3 πόντους σε ολόκληρο το παιχνίδι, μακράν στη χειρότερη εμφάνισή του στη διοργάνωση.

Έτσι οι Πολωνοί φτάσανε σε ρεκόρ 2-1 και θέτουν σοβαρή υποψηφιότητα για να σκαρφαλώσουν στα ψηλά πατώματα του ομίλου, ξεπερνώντας τους Ισραηλινούς που μετρούν αντίστοιχο ρεκόρ μετά από τρεις αγώνες.

Στο απόλυτο μηδέν ο Αβντίγια για το Ισραήλ μετά το ημίχρονο

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο η Πολωνία μπόρεσε να επιβληθεί κόντρα στον αντίπαλό της. Το σφιχταγκάλιασμα στο 12-12 του 5ου λεπτού, μετατράπηκε σε 21-12 στο επόμενο τετράλεπτο, με πρωταγωνιστές τους Σοκολόφσκι και Σλότερ, με δύο βολές του Μάνταρ να μειώνουν σε 23-16 μετά το πέρας του 1ου δεκαλέπτου.

Με τον Αβντίγια να μένει στο απόλυτο μηδέν ύστερα από 14 λεπτά για το πρώτο ημίχρονο και το Ισραήλ να σουτάρει το πενιχρό 5/18 από το τρίποντο, ήταν λογικό η Πολωνία να διατηρήσει τον έλεγχο. Ο Σλότερ έφτασε τους 10 πόντους, όντας ο μόνος διψήφιος στο ημίχρονο και ο Μπαλτσερόφσκι συνέχισε να κάνει πολύ καλό τουρνουά, τελειώνοντας φάσεις κοντά στο καλάθι. Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιες παρυφές, με τον Σλότερ να εκτελεί από το τρίποντο για το 31-23 (στο 14'), αλλά τους Ισραηλινούς να επιστρέφουν με ένα ξέσπασμα του Μέκελ από τα 6.75, τρέχοντας επιμέρους σκορ 2-10. Τελικώς ο Γκάρμπατς διαμόρφωσε το 39-33, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

«Καθάρισε» ο Σλότερ για την Πολωνία

Τα pick n' roll του Μπαλτσερόσφσκι συνέχισαν να κάνουν... ζημιά στο Ισραήλ και στο 3ο δεκάλεπτο. Ένα τρίποντο του Μπλατ μείωσε σε 47-42 (στο 26'), αλλά κάπου εκεί ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού... άρπαξε φωτιά! Σκόραρε τρία τρίποντα, εκ των οποίων δύο συνεχόμενα για το 61-47. Ο Γκούντες απέσυρε στον πάγκο τον «άσφαιρο» Αβντίγια, αλλά η ομάδα του δεν μπορούσε να σταματήσει τους Πολωνούς στην άμυνα, με τον Μίχαλακ να ευστοχεί στο 10ο τρίποντο της ομάδας του Μίλιτσιτς (10/21 στο τέλος της 3ης περιόδου) και να στέλνει ξανά τη διαφορά στους 12 (68-56).

Το πρώτο καλάθι του Αβντίγια ήρθε 8 λεπτά πριν το τέλος, όταν με ένα τρίποντο μείωσε σε 70-62, για να ακολουθήσει ένα δεύτερο από τον Λέβι. Τα πόδια των Ισραηλινών στην προσπάθεια για ανατροπή ήρθε να κόψει ο Μπαλτσερόφσκι, όταν απλώς πέταξε την μπάλα χωρίς ισορροπία στο τέλος των 24'' για να κόψει αυτό το σερί, σκοράροντας για το 73-65. Ο ίδιος έφτασε στους 17 πόντους με ένα κάρφωμα που ακολούθησε για να μπουν οι Πολωνοί με το 78-68 στο τελευταίο πεντάλεπτο. Διαφορά που είχε διαρκώς αυξητικές τάσεις με νέο τρίποντο του Πονίτκα αυτήν τη φορά για το 83-68. Ένα μακρινό σουτ του κορυφαίου των Ισραηλινών, Γιοβέλ Ζούσμαν μείωσε σε 83-74 με ένα λεπτό στο ρολόι, αλλά χρόνος για κάτι περισσότερο δεν υπήρχε και το τελικό 85-76 σφράγισε τη δεύτερη νίκη της Κροατίας αλλά και την πρώτη ήττα του Ισραήλ στον Δ' Όμιλο του EuroBasket.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 39-33, 68-56, 85-76

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Βρήκε ένα δίδυμο στον άξονα γκαρντ-σέντερ που ήταν ασυναγώνιστο. Ο Σλότερ και ο Μπαλτσερόφσκι έκαναν ό,τι ήθελαν από την περίμετρο αλλά και κοντά στο καλάθι, σκοράροντας αθροιστικά 41 πόντους, με την Πολωνία να εκτελεί 13/30 τρίποντα!

MVP: Ο Έι Τζέι Σλότερ με 24 πόντους (3/6 2π, 6/11 3π) και 5 ασίστ είναι σίγουρα ο καλύτερος των Πολωνών.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Μπαλτσερόφσκι και Πονίτκα, με τον πρώτο να κάνει τρομερή δουλειά κοντά στο καλάθι και τον δεύτερο να πλησιάζει τις τριπλές φιγούρες με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ντένι Αβντίγια είναι ο σταρ αυτής του Ισραήλ αλλά έμεινε πολύ μακριά από τον εαυτό του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι 3 πόντοι του Αβντίγια με 1/6 εντός πεδιάς (1/4 τρίποντα)

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Την είδαμε και στο «Ακρόπολις» την Πολωνία (ακόμα και χωρίς Σλότερ) και καταλάβαμε πως μπορεί να παίξει ρόλο στον Δ' Όμιλο, αφού πρόκειται για μία πολύ σκληρή ομάδα. Η νίκη της απέναντι στο Ισραήλ ήταν η επιβεβαίωση, καθώς έβαλε από κάτω στην ισοβαθμία μία ακόμα ομάδα που είχε κοντινούς, ου μην και υψηλότερους στόχους, με εκείνους.